Avatar uživatele
Bronzový

Také se lehce vyděsíte, když si přečtete příbalový leták předepsaného léku?

Někdy jsou tam uvedeny možné vedlejší účinky, o které zrovna nestojím. A lékař mi, ( nejeden,nejednou), řekl - toto ten lék určitě nezpůsobuje, nebo dokonce, nečtěte to, není to pravda. Tak jak je to s těmi letáky, co myslíte, nebo o tom víte?
Doplňuji:
Díky Pajo, za dobrou odpověď. A hanulce: Novofam je lék na příznaky klimakteria a mě opravdu zajímá, jak se osvědčuje, tak všeobecně.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Neděste se - shánějte raději validní informace...

Obecně k nežádoucím účinkům léků:
Každý lék, než je připraven pro široké použití v léčbě lidí, prochází řadou testů, aby se dokázalo, že je bezpečný, účinný a přínosný. Tzn. jestli jeho pozitivní léčebné účinky mnohonásobně převyšují jeho případná rizika a nebezpečí pro pacienty. Testuje se v několika fázích, což trvá 5 i více let. Testuje se vždy... pokud lék uspěje, postupuje dále...
1.) laboratorně, na počítačových modelech,
2.) na zvířatech,
3.) na zdravých dobrovolnících (lidech) .... a nasledně i
4.) na lidech, kteří trpí různými dalšími onemocněními, kde se bere v úvahu, že daný člověk může brát i další jiný lék/ léky, které by se zkoušeným lékem mohly nějak negativně reagovat.

Celou tu dobu testování se všichni pacienti (řádově 10-tky až 100 tisíc lidí) sledují ve zvýšené míře a v každé té fázi testování, pokud by se objevil jakýkoli závažný nežádoucí účinek, lék může být stažen z užívání...nebo je pozastaveno jeho vydávání, pokud by se něco závažného objevilo dodatečně.

Pokud lék obstojí ve všech fázích testování, je bezpečný a používá se k léčbě. Po celou tu dobu se sbírají rozsáhlá data o jeho působení a také nežádoucích účincích, tj. o těch nechtěných, které se u té velké skupiny pacientů od začátku, v průběhu testování i po něm v nějaké míře u pacientů vyskytly. Výrobce léku má pak povinnost tyto nežádoucí účinky uvádět do příbalového letáku.

To ale, jak asi tušíte sama, neznamená, že daný lék má tolik nežádoucích účinků (na jednoho šlověka), kolik jich má vyjmenováno v příbalovém letáku... jen to vystihuje jemné rozdíly mezi lidmi. Protože, ač jsme po anatomické stránce (tj. stavbou těla) všichni v základu stejní, reakce na lék se může /ale také nemusí/ nepatrně anebo výrazněji u některých pacientů (s abnormalitami např. v trávení a vstřebávání léku) lišit.

Proto... co pomahá jednomu, nemusí vždy pomoci druhému a co škodí druhému, nemusí vůbec škodit Vám.

Tak to prostě s léky je.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jak píše Pájo.
Dále je tu věc legislativy a ta musí (měla by být) dodržena a proto je to popsáno tak, jak je. Pro jistotu je napsáno více.


Avatar uživatele
Stříbrný

Bude to tak nějak jak píše Pájo.Chce to klid a nepanikařit.Užívám různé léky a min.20let to raději nečtu abych z toho nebyl zbytečně vyplašenej.


Avatar uživatele
Zlatý

spíš je to asi varování ....účinky, které u někoho nastaly .....
naštěstí nic neužívám ,tak to nemusím zatím řešit
Doplňuji:
a proto také otázky typu jakou máte zkušenost s tím nebo oním lékem , bych ani snad nepokládala , protože každé tělo ho přijme jinak a jinak působí


Avatar uživatele

Výrobce se tím jistí, že jej nemůžete žalovat, kdyby se to u vás vyskytlo, ale je to něco jako bylo v příbalovém letáku motorové pily:

Nezastavujte motorovou pilu penisem.

Je to jen kvůli "určitému jedinci" :)


Avatar uživatele
Pokročilý

ano, minule prej .... v ojedinělích případech mohou zčernat zuby.... :/

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4946
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2677
Zlatý briketka10 2418
Zlatý annas 2075
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.