Rokio

Také se domníváte, že za neúmyslné trestné činy spáchané poprvé bývá obvykle podmínka?

Nejedná se o moji myšlenku, ale je to názor jednoho uživatele diskuzního fóra.

Myslíte si, že to tak je? Je pravda, že většinou za trestné činy spáchané neúmyslně a poprvé, bývá zpravidla podmínka?

Nejlepší odpověď
Anikitos

Většinou jo, ale záleží na trestném činu… Co takhle neúmyslná první vražda – dostal by jen podmínku?

Další odpovědi
Drap

Dost často to tak je, ovšem ne vždy.

Edison

Trest odnětí svobody lze podmíněně odložit pouze u trestů nepřevyšujících tři léta

Soud může podmíněně odložit výkon trestu odnětí svobody nepřevyšujícího tři léta, jestliže vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má důvodně za to, že k působení na pachatele, aby vedl řádný život, není třeba jeho výkonu. Podmíněně odložit lze tak výkon trestu odnětí svobody pouze u přečinů. Povolení podmíněného odkladu výkonu trestu odnětí svobody se ovšem netýká výkonu ostatních trestů uložených vedle tohoto trestu.

Podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody

Zákon č. 40/2009 Sb. Zákon trestní zákoník

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2009-40?text=trestn%C3%AD+z%C­3%A1kon%C3%AD­k#cast1-hlava5-dil2-oddil6

§ 81
Podmíněný odklad výkonu trestu odnětí svobody

(1) Soud může podmíněně odložit výkon trestu odnětí svobody nepřevyšujícího tři léta, jestliže vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má důvodně za to, že k působení na pachatele, aby vedl řádný život, není třeba jeho výkonu.

(2) Povolení podmíněného odkladu výkonu trestu odnětí svobody se netýká výkonu ostatních trestů uložených vedle tohoto trestu.

ale taky § 48:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2009-40?text=trestn%C3%AD+z%C­3%A1kon%C3%AD­k#p48

Zdroj: http://www.prav­nilinka.cz/vy­kon-trestu-odneti-svobody-lze-podminene-odlozit

ivzez

Odvoláváš-li se na něco, bylo by slušné uvést odkaz.

Nemyslím si, že to tak je „automaticky“.
Záleží na konkrétním činu a na okolnostech.

Edison

Důležité je, že soud MŮŽE… tedy nikoli MUSÍ… A druhou zajímavostí bývá důvod. Přeplnění věznic jím, alespoň dle zákona, být NEMŮŽE.