autacek

Také máte pocit, že se ze seznamu památek UNESCO jaksi vytrácí unikátnost a jedinečnost?

A že naprosto mizí tzv. „wau“ efekt?

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/foto-mexicke-udoli-s-obrimi-kaktusy-i-nemecka-katedrala-tako/r~b19c404­47ded11e8a302ac1f6b220e­e8/r~514582427ddd11e8898­0ac1f6b220ee8/

Nejlepší odpověď
annas

Nemám takový pocit, protože neznám historii všech památek, které komise považuje za důležité.

Proč by mizel wau" efekt – přece nejde vždy o vnější krásu, ale o to, co bylo vytvořeno jako jedinečné, má i nadnárodní význam. Takže to beru, že „krása“ vypovídá o něčem jiném..

Každý má jiný poheld na to, co je krásné, ale ti, kteří objekty posuzuj, určitě znají víc než laik.

Navíc památky, které jsou zařazeny mezi kulturní dědictví, ovlivňují i cestovní ruch a možná mění i vztah místních k danému místu, které je ceněné mezinárodně.

Výběr památek
„Na zařazení do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví mohou být nominovány pouze území, lokality nebo stavby, na které se v dané zemi vztahuje nejvyšší statut přírodní nebo památkové ochrany (např. z vesnických a městských sídel pouze památkové rezervace, ze staveb pouze národní kulturní památky atd.)“

Ve skutečnosti je to určitě jinak, než jak se to nám jeví. Každý považuje něco jiného za výjimečné a užitečné.

Další odpovědi
dalid

podstatou UNESCO neni chranit pamiatky s wow efektom, ani podpora cestovneho ruchu, ale ochrana pamiatok s celosvetovym kulturnym vyznamom