Dvorní šašek

Tak jak to tedy je? Je „shnilejší“ Západ nebo Východ?

Dekadentní Západ či zababraný Východ? Mohou si podat ruce, nebo je mezi nimi velký rozdíl? A kam zapadá Česká republika?

Nejlepší odpověď
Filip84

jiný názor

Záleží na tom, v čem, a jak se na to díváš.

V korrupci jsou si asi rovny, akorát dopady korrupce na běžného občana jsou trošku někde jinde. Na „západu“ se korrupce týká převážně veřejných zakázek, prostě se na tom napakují. To na „východu“, samozřejmě, taky, akorát že je tam více zkorrumpovaných policistů, soudců, prostě a jednoduše, právní stát tam nefunguje ani reálně.

Stejně tak se nedá porovnávat kriminalita, protože pojetí deliktu na „východě“ a „západu“ se poněkud liší. Domácí násilí, drobné delikty, to se na „východě“ příliš neřeší. Na „východě“ se dá, navíc, mnohem snáze koupit beztrestnost. Ne, že by to na „západu“ nešlo, ale nejde to vždycky, a taky ne pro každého, kdo si zaplatí.

Porodnost, víceméně, klesá tak jako tak, a tím, že jinak orientovaní dostanou „deku“, nesnížíš jejich počet. Ale jistě, pokud jim média nedávají prostor, nejsou vidět, není „problém“.

Navíc ten „východ“ se snaží „západ“ mílovými kroky dohnat. Takže to není o tom, jak si spousta jedinců myslí, že by na „východě“ byla jiná mentalita. Ne, je to ekonomickou propastí. Ona taková Moskva si se západními městy v ničem nezadá. A nejen Moskva, že.

Další odpovědi
Disraeli

shnilejší je Západ

Ruce si klidně mohou podat… ale silnější je Západ (ekonomicky, armádně, vlivem)… Myslím hlavně USA vs Rusko, nikoli celý tzv. Západní svět.
Rozdíly tam samozřejmě jsou, ale jedni druhým nemají moc, co vyčítat. Nejsou to žádní svatoušci. Přestože jedni „to“ maskují za zosobněním demokracie a liberalismu (ke všemu).

Alesh

záleží v čem

No, upřímně jsem rád, že žijeme tak nějak „na pomezí“. Z obou stran se dá čerpat pozitivní vliv, ale zároveň je nutné se bránit negativním vlivům z dané strany. Západ je v mnoha ohledech napřed, ať už se všemožných technologií týče, kvality zboží atd. Samozřejmě je nutné, aby to takto doputovalo i k nám, protože k čemu nám je, když na západě něco mají, ale k nám doputuje totéž v „béčkové“ kvalitě a ještě třeba za vyšší cenu. Taktéž politicky jsou výrazně vyspělejší, neumím si představit, že by třeba v Německu vládl oligarcha apod.
Na druhou stranu se ze západu šíří různé levičácké trendy… LGBT, feminismus, hysterie kolem Covidu apod. A zde je nutné čerpat v tomto směru ještě z normálního východního světa.

da ny

jiný názor

To záleží na tom, kterou část „Východu“ máte na mysli.
Ten už je též shnilý a Západ prohnilý. ;)

zjentek

mohou si podat ruce

Alesh

Fildo, jo, tak si kup Ladu, když myslíš! 🙂 Nebo ruskej počítač! 🙂

Kryšpín

Nejsem odborník ovšem komunismus byl vytvořen na západě výrobci soudruh K. Marx a Engels první komunistické blábolení / slet / byl v Londýně, Lenin byl věrný žák K. Marxe po zaučení byl švýcarskou a německou tajnou službou se spropitným 50 milionů zlatých německých marek odeslán do Ruska v zapečetěném vagonů. Později Lenin dosadil do vedení Ruska Stalina a pravděpodobně z Ruska se komunismus začal šířit po východě.
Na východě je největší problém, že neuznávají lidská práva, 57 pohlaví a hlavně grétismus ochranu hořící planety.

Filip84

Alesh: imperialisticko-kapitalistické výrobky nejsou kvalitnější, ani náhodou!

  1. Ushanka: ruská ushanka, námořnická, je z kožešiny. Imperialisticko-kapitalistická ushanka je z plyše. Krom toho, že je mi 38 a mám druhou ushanku za svůj život (a ta první by ještě jako použitelná byla, ale už byla škaredá a uvnitř se párala), tak lidově demokratická ushanka hřeje.
  2. Samovar. Sovětský samovar, za Kč 150.00 z aukra, je nejlepší samovar na světě: je z pevné, donbaské, oceli, bytelně ukovaný, takže nějaký pád přežije, kdyby k němu došlo. Na té oceli je niklu, jak na originál náraznících GAZu 24 Volga, takže ho můžeš denně šůrovat 300 let, a pořád ho bude do foroty. Je debiluodporny: zapíná se systémem „stiskem zapni, tahem vypni“, tj. strčíš do zásuvky = hřeje, vytáhneš ze zásuvky = nehřeje. Chceš spínač? Dáš si ho na šňůru. Moderní, imperialisticko-kapitalistické, samovary mají thermostat, spínač, a tak vůbec. Na co!? Na co, proboha, na samovaru thermostat? Smysl samovaru = převařená voda. Jak mám vodu převařit, když thermostat odpojí přívod proudu při 212°F? Špatný samovar! A když se ten spínač, nebo thermostat, pokazí, můžeš to celé vyhodit, poněvadž to nepojede. Sovětský samovar pojede vždycky, přežije i výbuch jaderné elektrárny!
  3. Valenki: moc není zima, takže valenki jsem měl minulou zimu na nohou asi 2×, ale to nevadí, alespoň se neopotřebují. Stojí to pár stovek, hřeje to, funguje to, nerozpadne se to.
  4. Sovětský jistič: svého času si soudruzi z ČEZu usmysleli, že bábě nestačí v baráku hlavní pojistky, v kombinaci s hlavním spínačem „tahem zapni, stiskem vypni“, jako jím to stačilo cca 40 let, ale že bába musí mít hlavní jistič, a to – prosím – o větším příkonu, než mají hlavní pojistky na baráku. No ale „rozkaz ten zněl jasně: nesmí projít za žádnou cenu!“, a rozkaz je rozkaz. No nic, tak jsme sháněli hlavní jistič, a u nejmenovaného „strýčka“, co rozprodával vojenskou techniku, kterou levně koupil na začátku 90. let, jsme našli za stovku sovětský hlavní jistič. Měl tedy tři nevýhody, a kvůli jedné jsme ho, nakonec, museli vrátit: a) svou velikostí zabral 1/4 prostoru rozvaděče, b) ta „páka“ (a to doslova!), kterou se nahazoval, pokud vypnul, byla tak bytelná a velká, že bába ho prostě nenahodila a c) i když soudruzi bývalé gumy tvrdily opak, byl na 1.2A, což na barák, poněkud, nestačí. No, tak nic, tak jsme ho vrátili, ale kdyby jsme ho nevrátili, tak tam slouží do dnes, přežije atomovou válku a bude sloužit ještě dalších 300 let.

Filip84

Ano, jistě, já se na to díval „ze spodu“. Podívám-li se na to shora (jako Disraeli), tak zahraniční (imperialistická) politika U. S. je typově mnohem, mnohem „shnilejší“, než politika RF. Ne, že by RF, jako „osoba“, byla svatoušek, ale do U. S. mají daleko, hodně daleko!

Disraeli

Co s i budem… poměry na Východě jsou hnus (hlavně ekonomicky), ekonomika i státní rozpočet jsou hezky duseny a odírány – oligarchové, korupce, protekce, Putin, atd. Po Rusku je hned Ukrajiny – bývalé postsovětské země jsou na tom ještě (většinou) dobře.
Ale odhlédneme-li od politiky a ekonomiky a berem to čistě společensky, tak USA je na tom fakt bídně. Příšerná kriminalita a i celkově právní hledisko je fujky fujky. Soudní systém, prevence kriminality, systém nápravy,… totálně selhávají. A mravy jdou úplně do háje (USA de facto vedou – v úpadku mravů, šíření vulgarit).
Na světě je celkem cca 11 milionů vězňů, z toho asi skoro čtvrtina jsou Američané, tedy američtí vězni. Ano, mají přes 300 milionů obyvatel, ale ani tak to není dáno větším počtem obyvatel – není to úměrné v porovnání s jejcih populací vůči té světové. Taky až téměř 80 % bývalých (amerických) vězňů je do 5 let zpátky v base (statistika navíc počítá jen s těmí, které dopadnou).

Kryšpín

Disraeli patříme přes 32 let na západ / demokracie nejvyššího stupně, svobodné demokratické volby, lidská práva několik pohlaví a.t.d / inflace 16% chudej východ UA inflace 17% a RF inflace 18%.