JanaViki

Syndrom zevní hyperprese

Lékaři mi diagnostikovali, že mám Syndrom zevní hyperprese (koleno), ale pořádně nevím, co to je, protože ty jejich odborné názvy mi nic neříkají. Nevíte někdo aspoň trochu co to je? :) :D

Nejlepší odpověď
brillant

syndrom zevní hyperprese pately je stav, kdy je čéška tažena zevním postranním vaziv. aparátem směrem ven. Normálně by měla být čéška centrována a klouzat ve žlábku, který je na stehenní kosti proti spodní straně čéšky. Do horní části čéšky se upíná čtyřhlavý stehenní sval. Pokud převládne tah zevní porce nad ostatními, přetahuje tato část svalu čéšku zevně a tím vznikne syndrom zevní hyperprese. Léčba je konzervativní – posilování izolovaně vnitřní části stehenního svalu předkopáváním se zátěží i bez zátěže v rozsahu 0–30° (0°= narovnané koleno), denně opakovat cca 1000×. Pokud nepomůže cvičení, je řešení operační – artroskopicky, povolením zevního vaziv. aparátu. Ohledně hubnutí – pokud již nepřiberete, jste naprosto v pohodě. Ohledně zátěže na kolena, jakékolivv aktivity, které neprovokují obtíže, jsou povolené, ostatní omezit či vyloučit.
https://www.po­trebujiporadit­.cz/online/zod­povezene-dotazy?page=147&qu­estion:search:pat­tern=&question:se­arch:speciali­zation:id=
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=Syn­drom+zevn%C3%AD+hy­perprese&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

Další odpovědi
anonym

Trošku jednodušeji (než to správně popsal brillant) – k tomuto stavu může dojít např. tak, že nadměrně posiluješ nohy ´tlakem´ (např. dřepy se zátěží) a ´zanedbáš´ posilování jiných částí (svalů).
Lékař by ti měl doporučit vhodné rehabilitační cviky, pokud rehabilitace nepomůže (radím, abys ji – případně, ´neflákala´), lze tento stav řešit operativně.