zenda

Syn s rodinou žije v podnájmu, v družstevním bytě svých rodičů,on ani jeho žena není členem družstva.Platí nájem,inkaso.

Rozvádí se, ze zákona nemá ani on a ani maželka právo na finanční náhradu, či na náhradu bytu. Ale jak se to řeší, když se měnily okna a dělalo se zateplení,tím se zvedl nájem bytu, který syn platí. Tyto peníze ( zateplení a okna bytu ) se nějak u rozvodu řeší ??? Manželka stále požaduje od syna peníze.....
Předem mockrát děkuji za odpověď..... J.

Nejlepší odpověď
Pájo

Ani tyto peníze se u rozvodu nijak neřeší, berte to tak, že platili jen nájem za to, že tam mohli bydlet, později zvýšený nájem.
Okna ani zateplení osobně neplatili, zvýšila se jen platba do fondu oprav družstva… to je celé. Družstvo si určitě na revitalizaci domu bralo úvěr, okna a další práce se budou splácet ještě několik let. Syn platil/platí nikoli peníze za konkrétní realizaci – opravu nebo výměnu, ale jen zvýšené náklady na bydlení v konkrétním bytě (do společného fondu).
Doplňuji:
Ad suwa: vůbec to nevadí… aspoň to bude jasnější.
Vaše odpověď obsahuje i další cenný postřeh, a to je tento:
„Zřejmě bylo moudré, že jste družstevní podíl nechali napsaný na sebe“.

Sám jsem nevěděl, jak to slušně napsat a tak jsem se k tomu raději ani nevyjadřoval.

Další odpovědi
Sůwa

Pořád si představujte, že ten byt není rodičů, ale někoho úplně cizího. Zateplení i výměna oken byla placena z peněz družstva a ke zvýšení nájmu by přistoupil i jiný pronajímatel. To se nejedná o zhodnocení vlastního majetku, ale družstevního. Snacha může požadovat vyrovnání jen v rámci SJM a s tím byt nijak nesouvisí. Zřejmě bylo moudré, že jste družstevní podíl nechali napsaný na sebe.
Pájo, já fakt neopisovala, ani jsem si první odpovědi nevšimla 🙂