Margarita

Můžu podat trestní oznámení v případě, který je popsaný v doplnění otázky?

Syn bydlel v bytě, který patři městu, kde byly plísně v takovém množství dle vyjádření KZÚ bylo vážné nebezpečí i pro zdraví, syn byl asi 5 x převezen v kritickém stavu do nemocnice? Stalo se to před 5 lety. Můžu podat třestní oznamění?

Původní neotázka
Syn bydlel v bytě, který patři městu, kde byly plísně v takovém množství dle vyjádření KZÚ bylo vážné nebezpečí…

Nejlepší odpověď
klumprt

Trestní oznámení podat můžete úplně na cokoliv. Ale bylo by vhodné mít nějakou představu o tom, jaký trestný čin by to měl být. Aby se tím vaším oznámením vůbec policie zabývala.
Tady vidím trošku problém, že není úplně zřejmé, že vůbec k trestnému činu došlo.
Existuje jasná souvislost mezi plísněmi a zhoršením zdravotního stavu syna? A je potvrzená vyjádřením lékaře nebo se jenom domníváte, že existuje?
Víte o nějaké povinnosti, kterou někdo z města zanedbal, když dopustil, aby se tam syn nastěhoval? Věděl dotyčný nebo mohl vědět, že bydlení v bytě může způsobit újmu na zdraví?
Ovšem nepřekonatelná potíž bude asi spočívat v tom, že trestný čin (napadá mě pouze ublížení na zdraví z nedbalosti nebo těžké ublížení na zdraví z nedbalosti § 147, §148 trestního zákoníku) bude po pěti letech nejspíš promlčený ( § 34 tr. zákoníku).
Nevím, co za úřad se skrývá pod zkratkou KZÚ. Já bych se asi obracel v tomto případě na příslušnou hygienickou stanici, která by mohla mít kompetence problém řešit (zejména pokud v bytě katastrofální podmínky přetrvávají dodnes). Pokud jde o věc pět let starou, tak nejspíš ani hygienická stanice nebude už moci nikoho potrestat pokutou. Ale myslím, že vám tam určitě někdo poradí, co by se ještě dalo dělat.

Další odpovědi
ivzez

Trestní oznámení na koho a pro jaký trestný čin?

plebs

Jsou k dispozici lékařské zprávy, došlo z uvedeného důvodu k poškození zdraví, jsou k dispozici svědci, zpráva KZU a.p., ovšem za pět let je šance minimální