Svolávání schůze SVJ a podklady

Prosím o radu.
Jedná se o SVJ a svolávání schůze. Pokud výbor svolává schůzi a vyvěsí to na nástěnku v domě i s body co se budou projednávat, do kdy vlastníkům musí předložit jejich návrhy, abychom se mohli řádně připravit. Lze to až dva tři dny před schůzí? Nebo musí hned (už při svolávání)? Nebo hned na požádání?
Prosím o odpovědi, děkuji.

Nejlepší odpověď
Sůwa

Otázka mi neni docela jasná, ale pokusím se z praxe. Stanovy SVJ vycházejí ze zákona 72/1994 Sb. Shromáždění vlastníků se koná alespoň jednou ročně, datum konání musí být oznámeno min.14 dní předem, včetně programu schůze. Až potud jasno. V praxi to vypadá tak, že až na schůzi se dozvíme záměry výboru a hlasování by mělo proběhnout na místě, pokud je shromáždění schopno usnášení – nadpoloviční většina hlasů. Na místě nikdo zápis nedělá, takže když za měsíc i víc dostaneme zápis, už si to nikdo do detailu nepamatuje. Z neznalosti jsme kdysi odsouhlasili možnost hlasování per rollam, které je možná vhodné pro objekty s 50 jednotkami, ale nás je 12. To vypadá tak, že výbor do záhlaví listu napíše pár řádků o co jde, bez fin, rozpočtu a bez detailů a obchází jenotlivé vlastníky. Většina to ani nečte, jen podepíše a pak se diví. Ke mně chodí až jako k poslední a to už nic nezmůžu.
Správné by pravděpodobně bylo, aby na schůzi SVJ byli účastníci do podrobna seznámeni s předmětem hlasování a měli by dost času na rozmyšlení nebo připomínky. Zákon to ale
přesně neurčuje. Bohužel.