BAPBAP89

Svobodná umění. Co pod to spadá se souvislostí Washingtonské univerzity v Seattlu?

Hezký den,
chtěl bych se zeptat zda-li je tu někdo schopen blíže přiblížit termín „svobodná umění“. Co pod to spadá se souvislostí Washingtonské univerzity v Seattlu?. Nějak se mi to nedaří spojit. Rád bych věděl, jestli je možno se tomuto termínu věnovat na některé vysoké škole v ČR.
Předem děkuji za vaše vyjádření.

Nejlepší odpověď
annas

Jen stručně. Pro vás lepší, když si projdete anglické zdroje, kde najdete podrobnosti, tedy to, co vás zajímá.

„Sedm svobodných umění je známých již v antickém starověku. Byly to gramatika, rétorika, dialektika, aritmetika, geometrie, astronomie a hudba.U čily se na církevních školách a artistických fakultách. Takzvané trivium (trojcestí) představovalo tři základní umění spojená s řečí či slovem:, Druhým stupněm bylo quadrivium (čtyřcestí), čtyři umění spojená s čísly:. Ze sedmi svobodných umění se v 16. – 17. století vyvinul systém společenských věd“.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sedm_svobod­n%C3%BDch_um%C4%9Bn%C3%AD

Pokud studenti na vysokou školu v Seattlu nastoupí a nejsou rozhodnuti, který obor si vyberou, studuji dva roky svobodná umění, ale ne všechna a pomalu se orientuji na další studium. Je to jakési „předstudium“.

Univerzita zajišťuje uměleckou výchovu liberální v humanitních oborech, umění a společenských vědách. Nabízí šest magisterských studijních programů a jeden profesionální pokročilý program.

Seattle univerzita je instituce se sedmi hlavními školami, jinde se uvádí devíti školami (podle toho, co k VŠ započítávají).

Jinak obory, které je možné na této škole studovat.

http://www.se­attleu.edu/un­dergraduate-admissions/aca­demics/program­s/

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Seattle_Uni­versity

Mezi lety 1916 a 1939 bylo postaveno čtvercové nádvoří svobodných umění, které studenti znají pod pojmem The Quad (ze slova quadrangle – čtyřúhelník). Areál celé univerzity má tvar čtyřúhleníku.

http://digital­collections.lib­.washington.e­du/cdm/ref/co­llection/todd/id/166

U nás je systém vysokých škol jiný. Je možné si vybrat univezitu, která má jednotlivé faktulty, případně vysokou školu technicky zaměřenou atd.

Jinak u nás se univerzity zaměřují na všechny vědy s výjimkou věd technických, a slučují funkci vzdělávací a vědecko-badatelskou.
Upřesňuji:
Jinak u nás se nejstarší typy univerzity zaměřovaly na všechny vědy s výjimkou věd technických. Slučovaly a slučují funkci vzdělávací a vědecko-badatelskou.

Novější univerzity vznikly přejmenováním jiných VŠ, takže dnes se pojem univerzita rozšířil..
Např. Univerzita Hradec Králové, Pardubice, , Plzeň, Liberec – z Technické unvierzity atd.

Lamalam

annas > „Jinak u nás se univerzity zaměřují na všechny vědy s výjimkou věd technických,..“ Opravdu? Co Liberec, Plzeň nebo Pardubice?

annas

Děkuji. Neuvědomila jsem si, že vedle univerzit v Praze, Olomouci a Brně vznikly další.