fablen

Svítí červená kontrolka na palubní desce v autě

Prosím o radu zkušené – svítí mi v autě elektronická kontrolka – takový „váleček“ na zadní straně auta uprostřed, mezi kontrolkami stop – viz foto zde: http://letecka­posta.cz/948194604

Může prosím někdo poradit, o jakou závadu může jít – výfuk, mazání, palivo nebo něco jiného? Kontrolka se rozsvítí chvilku po nastartování a po celou dobu jízdy vůbec nezhasne. Vozidlo: Fiat Tipo r.93. Děkuji všem za reakce.
Doplňuji:
Návod k obsluze nemám – knihu Jak na to jsem kdysi půjčila jedné paní k okopírování a už se mi nevrátila ☹. Děkuji Vám.

Nejlepší odpověď
tom004

Protože ostatní symboly hlídají stav venkovního osvětlení vozidla,tak bych se podíval na osvětlení SPZ.Ale,třeba ho někdo má,a poradí lépe. 🙂

Další odpovědi
Hlada

Je to chyba osvětlení. Může to být osvětlení SPZ jak píše tom004, případně brzdové světlo. Nejjednodušší bude podívat se, co nesvítí.

gnosis

nevim, urcite to bude v navodu k obsluze.

Ar

Jak již bylo psáno je to kontrolka na ocvětlení RZ(registrační značky)dříve SPZ. Toto značení je u většiny Fiatů stejné. Může se stát že osvětlení přesto svítí a kontrolka i tak ukazuje , že je závada. Můžou být i malinko zaoxydované kontakty a už to signalizuje. Dokonce pokud místo klasických žárovek pužijete diody tak to bude signalizovat chybu a přitom to svítit bude. Když jsem měl ještě Fiat Cromu tak dokonce stačilo použít jinou pojistku na osvětlení než byla určená a už to hláilo chybu.
Takže nejprve mrknout jestli je „SPZ“ osvětleno.

Ještě doplním, brzdová světla signalizuje nápis STOP, poziční světla jsou značena stejně vzadu jako vpředu. a ta poslední značka je zadní mlhové světlo. U předních světel to signalizuje poruchu „parkovaček“ ne potkávacích a dálkových světel, což je celkem logické. To že nesvítí přední „hlavní“ světlomet se v noci lehce pozná :)