ten který je

Světélkující oči

Dobrý večer,nevíte někdo prosím co způsobuje světélkování očí ve tmě u psů nebo lesní zvěře?Díky.
Doplňuji:
Proč tomu tak není u lidí?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Odraz světla na sítnici oka. Zvláště v šeru pak takovýto jev působí dojmem světélkování.
Doplňuji:
U lidí hraje roli poněkud odlišná stavba oka. Narozdíl od zvířecího není tak citlivé v oblasti nízké hladiny osvětlení (za šera). Zvířecí oko soustředí (a vnímá) i mnohem slabší osvětlení než lidské. To se pak projevuje po zpětném průchodu čočkou mnohem intenzivnějším světélkováním.
Tento jev se ale u lidského oka projevuje také. Své o tom ví každý fotograf, jenž se pere s tzv. jevem červených očí na snímcích lidí při použití blesku.