Drap

Švédská bedna . Proč se tomuto nářadí říká právě švédská bedna ? Od čeho byl název odvozen ?

Nejlepší odpověď
annas

Autor článku Švédská trojka, stůl a bedna vysvětluje.

A co švédská bedna? Švédové jí říkají plint a těch pět přítomných netušilo, jakou souvislost se Švédskem by toto tělocvičné nářadí mohlo mít s jejich domovinou. A tak jsem jim to musel vypátrat já. Švédská bedna má opravdu švédského vynálezce. Byl jím Pehr Henrik Ling. Ten se stal mistrem bojových umění, když pár let trénoval s Číňanem Mingem. Ming ovlivnil Linga v mnoha směrech a ten pak začal vyvíjet nové metody tělocviku a péče o tělo. Zavedl například speciální masáž, gynekologickou gymnastiku a vynalezl několik tělocvičných prvků, mezi nimi švédskou bednu, ale také ribstol, snad jediné české slovo švédského původu, jež většina Čechů nahradí spíše slovem žebřiny.

http://j-lo-mour.blogspot­.cz/2011/04/sved­ska-trojka-stul-bedna.html