MmSs

Poradíte, jak vyřešit šum v autoradiu Škoda STREAM? Více v doplnění.

Šum v autoradiu škoda STREAM

Ahoj, mám problém se šumem rádia. fora jsem poctivě prolezl ale nenašel jsem situaci úplně totožnou s tou mojí. Mám Octavii r.v. 2005 (radio STREAM bez mp3 a telefonu) začalo to občasným šuměním které se postupně zhoršovalo. Auto tou dobou stálo cca 2 měsíce na dešti (jinak je pod přístřeškem) tak jsem na internetu našel že by mohl být pryč zesilovač u antény. Koupil jsem novou originální anténu za 1000 kč ale problém se nevyřešil :/
při poslechu nastávají různé situace:

  1. rádio chvíli hraje jak má
  2. v jistých už vyzkoušených úsecích města šumí
  3. zastavím s autem na semaforu rádio chvíli šumí a po chvilce se chytne a hraje v pořádku (při rozjezdu zase začne šumět)
  4. mám FM vysílač do 12V zásuvky (asi nejjednodušší možnost jak propojit mobil s tímto rádiem) v tomto případě rádio hraje pěkně a čistě.

Předem děkuji za jakékoliv postřehy :)

Edit:
Edison-FM transmitter nemám připojený permanentně, pouze po dobu kdy jej využívám, mám v autě nainstalovanou kameru, nicméně problém přetrvává i po jejím odpojení :/ nic jiného oproti sériovému stavu v autě není.

Odpovědi
Edison

Zjistit zdroj rušení. V první řadě zahodit FM transmiter. 1. může rušit jeho zdroj a to širokospektrálně, 2. sám o sobě jeho princip je zcela chybný, díky dnešnímu systému FM rozhlasu AF v RDS. Pak možná pokračovat hledáním rušení. Mnohdy to dělá nejen čínský, ale klidně i značkový nabíječ do autozapalovače. A takových věciček může být na autěš spousta. Můžou to dělat ballasty k HID výbojkám.

aliendrone

No to ovšem neznamená, že je něco špatně. Víš, podmínky šíření signálu ve městě jsou značně složité (interference, rušení) a pokud se neustále mění (tedy za jízdy), tak rádio prostě někdy nestíhá na ně reagovat, zvláště pokud je vysílač nízkého výkonu (zcela běžné u speciálně zaměřených rádií jako třeba „Dance rádio“) – a to i u špičkových modelů. Nevyhnutelně se dostaneš dříve nebo později do míst, kde příjem bude blbnout v důsledku místních podmínek – a to i v případě SILNÝCH vysílačů, které se dají jinak chytat dobře po celé Praze – ČRo, Evropa2 nebo Radio City 937 – znám několik takových míst. Běžné v Praze či místech, kde je „rádiové zamoření“ značné.

Dnešní rádia mají sice slušné vychytávky (jako AF/REG a mnohé další), jenže ani ty nejsou všemocné. Hele, třeba těžko se rádio přeladí na silnější vysílač/signál, když takový prostě NENÍ k dispozici/ne­vysílá. Naladit se na neexistující signál nezvládne ani to NEJ NEJ NEJ hi-fi rádio.

S ohledem na ta „vyzkoušená místa, kde to šumí/blbne“ (a po zastavení, když dáš čas rádiu doladit se to zlepší), zatímco jinde ne se domnívám, že hledáš problém tam, kde žádný není (tedy ne na tvé straně), zvláště pokud přes transmitter jede rádio OK. :) Je sice možné, že ti blbne samotné dolaďování, to ti ovšem nikdo neopraví a je to na výměnu rádia. Pomoci by mohla neoriginální anténa s LEPŠÍMI parametry (ziskem). :)

janaSouckova

Ahoj, řešila jsem uplně to samé u dcerky na ojetém voze. Dala jsem auto do servisu https://www.2din­.cz/autoradia/ . Poradili mi a vse se vyresilo za malý peníz. Doporučuju

R M

Tak to sem hotovej. X dni řeším sumeni radia. Nova antena. A pak vyřešeno za vteřinu vyndanim Fm transm. Dle rady vyse za kterou tímto Dekuji. Zajimave je ze zpočátku to nedělal.

Edison

POZOR!!! Paradoxně může anténa s větším ziskem problém znásobit!!! Zahlcení VŠÍM VF bordelem může nadělat fak problém…