Jan12345

Poradíte, jak na suché a unavené oči?

Dobrý den,hraju hodně na PC ,když jsem venku nebo nejsem u pc tak mi neboli oči ,ale když zapnu pc tak hned mi bolí oči.Myslite, že to je tím ,že do toho hodně koukám a budu si muset dát pauzu ,protože mám unavené oči neví jak? .Prosim poraďte

Původní neotázka
Suché oči

Odpovědi
anonym

To může mít různé příčíny a nejde přímo odpovědět. Nicméně zkus pár věci a některá možná zabere. Zkontroluj si nastavení kontrastu a jasu svého monitoru. Pohraj si s tím, tak aby ti to působylo dobře na oči. Pokud máš ještě CRT monitor, tak se mrkni do natavení frekvence zobrazení a zvyš jí ze 60 Hz na maximum, co ti to dovolí. Pak bych zkusil zajistit v místnosti dostatek denního světla a když je šero nebo tma tak svítit a oblast u pc si přisvítit třeba lampičkou. Né však osvicovat přímo obrazovku, ale sviť s ní spíš za monitor. Možná más syndrom suchých oči, tak si před usednutím k PC nakapej oční kapky. Za sebe musím doporučit kapky Refresh, které jsou velmi příjemné a vždy mě uvolní a zrelaxují unavené oči. U PC vysedávám klidně i 12 hodin, tak mám zkušenosti. :)
Není špatné si dávat občas přestávky a nebo si jít třeba na 20 minut lehnout. Nejen, že si odpočineš a vráti se ti trocha energie, ale i oči jsou pak uvolněnější.
Oči si lze uvolnit i cvičením kdy se postavíš k koukáš se střídavě na svoje dlaně a potom do dálky na horizont. Mrkáním se také zlepšuje stav očí.

K tomu dodám nějakou zajímavost:
Frekvence mrkání

Frekvence mrkání je velice důležitá. Pokud se soustředíme na nějaký objekt, například při čtení, nebo práci na počítači, frekvence mrkání klesne na 3 až 4 mrknutí za minutu. To je hlavní příčinou toho, proč naše oči vysychají a stávají se unavenými. Pro srovnání, když jsme uvolnění a díváme se do dálky, mrkneme v průměru asi dvaadvacetkrát za minutu. Při čtení nejpravděpodobněji mrkneme vždy v okamžiku, kdy se naše oči přesouvají mezi řádky nebo stránkami.

PS: Pokud vás některá z mých rad zaujala, tak mi prosím dejte bod. :)

Adriana123

Ano, já myslím, že je to určitě protože trávíte hodně času u počítače