LaDy MuSiC

Stydlivost…

Prosím vás poraďte co dělat se stydlivostí. Jde to nějak „snížit“ nebo „zastavit“, „odnaučit“? Doufám že mě chápete. Nenašla jsem vyhovující rubriku takže to máte v Zábavě :)Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
WeeBear

Měla jsem zcela identický problém. Věděli o tom všichni, měla jsem problém přeříkat i něco před třídou, byť jsem to uměla nazpaměť. I ústní zkoušení pro mě bylo za trest..

.. Jednou mi školní psycholožka nabídka, že můžeme zkusit ‚léčbu šokem‘, tudíž mě těm situacím vlastně nechat vystavovat co nejčastěji a kdykoliv to je možno.

Tehdy jsem nechápala, co to je, nechtěla mi to vysvětlit, prý že to buď zkusíme, nebo ne. A kývla jsem. Šok nastal ve chvíli, kdy mi jako hotovou věc oznámila ‚příští týden se koná soutěž ústního projevu, přihlásila jsem Tě tam a budeš za svou kategorii prezentovat naši školu‘. Ano, myslela jsem, že to bude moje smrt. Když jsem onen den stála na pódiu, tak jsem si přála cokoliv jiného, jen nekoukat na ty lidi okolo mne, každý reprezentoval svou školu, byli perfektní. Já se dvakrát za sebou zakoktala, ale odříkala jsem to.

.. Další týdny mi domluvila samé ústní zkoušení, recitace všeho možného, nedalo se z toho vycouvat, vše mi bylo v předmětech známkováno a neříct to pro mě mohlo znamenat i reparát.

.. Ke konci devítky jsem zjistila, že to opravdu pomohlo. Všechno bylo v pohodě. A velmi mi to pomáhá teď na střední. Nějaký stud jako zázrakem zmizel a všechno je v pohodě! 🙂 Musím sice přiznat, že ona ‚léčba šokem‘ tehdy byla opravdu nepříjemná, ale opravdu mi velmi pomohla, no, to mi připomíná, že bych se měla na základku stavit a učitelce donést kytku a poděkovat jí. 🙂

Další odpovědi
Drap

Rada od WeeBear opravdu funguje. Neni jiný způsob než se to odnaučit tím, že sama budeš vyhledávat podobné situace, kde víš že tě stydlivost opět zasáhne. Když se do toho dáš, tak uvidíš že to neni tak strašné, jak si teď myslíš, a po nějakém čase zjistíš, že vlastně stydlivá vůbec nejsi.

lukas.zmizik

nu a pred kym a v cem se nam stydis?

venkovan

Dala jsi to to správné rubriky „Zábava“. protože až se s ní naučíš zacházet, budeš své příběhy pro povavení vypravovat.
Pokud mohu – přestat se moc zabývat tím, že se stydíš, ale snažit se v tom proč se stydíš najít něco pozitivního nač se těšit. Dobré je „vystavování expozice“ – to je stále do problémů ve kterých se stydíš vstupovat. Ono nestydět se, nemít i trému taky není dost dobré. To někdy zas vypravuje o vysokém sebevědomí.
A někdy stydlivost je i roztomilá. Hlavně při namlouvání, to když si člověk vzpomene jak rudnul při pohledu do dívších očí, koktal, leckdy neudělal ani „ň“ z toho co se v dané chvíli od něj očekávalo atd. To platí pro obě pohlaví.

MILAN1961

pokud máš problém se stydlivostí tak si vždy před nějakou tou akcí dej panáka když nepomůže jeden tak si jich dej víc a pak už ti bude všechno jedno-toto mi poradil můj děda a ono to fungovalo když jsem byl mladej dnes už to nepotřebuji…