arygnoc

stvoril boh napred človeka alebo zvieratá?

Genesis 2:18–19 I řekl Hospodin Bůh: „Není dobré, aby člověk byl sám. Učiním mu pomoc jemu rovnou.“ Když vytvořil Hospodin Bůh ze země všechnu polní zvěř a všechno nebeské ptactvo, přivedl je k člověku, aby viděl, jak je nazve. Každý živý tvor se měl jmenovat podle toho, jak jej nazve.

Genesis 1:25–27 Bůh učinil rozmanité druhy zemské zvěře i rozmanité druhy dobytka a rozmanité druhy všelijakých zeměplazů. Viděl, že to je dobré. I řekl Bůh: „Učiňme člověka, aby byl naším obrazem podle naší podoby. Ať lidé panují nad mořskými rybami a nad nebeským ptactvem, nad zvířaty a nad celou zemí i nad každým plazem plazícím se po zemi.“ Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.

Nejlepší odpověď
annas

Řekla abych, že jde o způsob chápání. Slova v Genesis 1 a 2 nejsou v rozporu.

Mám před sebou tištěnou bibli a v knize Genesis 1, je uvedené, že napřed Bůh stvořil zvířata a jako posledního člověka. Tak jsem se to vždy učila
.
Genesis 1 – jde o stvoření světa – chronologicky, tedy od prvního až do sedmého dne (i když u sedmého dne se objevují rozpory, které vznikly překladem – je, nebo není 7. den dnem odpočinku?). Tak Bůh postupoval.

Genesis 2 – Pomoc pro člověka – zřejmě den 6. Bůh stvořil Adama a vysvětluje mu, že mu přivedl všechnu polní zvěř, nebeské ptactvo a je zvědavý, jak je člověk pojmenuje. Ale zvířata nejsou rovnocennými pomocníky, proto mu stvoří pomocníka, který mu bude rovný. Uspal Adama, vzal mu žebro a stvořil Evu.

„Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem.“

Další odpovědi
Funna

bůh nestvořil nic, to matka příroda…takže je to bezpřednětná otázka…

anonym

Najdi si kreslený film STVOŘENÍ SVĚTA od Jeana Effela a tam je to pěkně udělané.

led

„co psáno jest, je svatá pravda.“
Toto ale nemusí byť vždy pravda. Problém je v tom, že tieto knihy nemajú jedného autora a boli mnohokrát prepisované. Každý prepis za 2000 rokov bol upravený prepisovateľom (kopistom), či už podľa jeho chápania, alebo na príkaz cirkevnývh hodnostárov.
arygnoc, vy citujete z ktorého vydania knihy?
Možno ste si všimli pri cestách v hotelových izbách biblie, či iné sväté knihy v rôznych vydaniach, ich texty boli miestami rozdielné… Preto aj veriaci sa viažu na konkrétne vydanie. Ďalší problém je v preklade. Pôvodne sa tieto knihy písali v latinčine – mrtvom jazyku. Ale za stáročia sa jednotlivé jazyky vyvíjali – modernizovali a pôvodné významy boli (niekedy aj zlými) prekladmi významovo skreslené. Takisto aj cirkev a jej názory sa vyvíjali a vyvíjajú, i dnes vidno mnohé zmeny súčasnej cirkvi v chápaní Slova Božieho.
Preto polemizovať možno len s konkrétnym vydaním.
Na vašu otázku:
Boh stvoril Nebo, Zem, stvoril zver, plazov, ryby i vtákov a nad tým všetkým stvoril Človeka k obrazu svojmu, aby sa staral a zveľaďoval Jeho dielo. I poznal ťažkú prácu človeka pri obrábaní zeme i stvoril dobytok, aby mu slúžil človeku.
Nikde v Biblii sa nehovorí, nepíše, ktoré zvery, plazy, vtáci, ryby vznikli skôr než človek a ktoré neskôr. Ani nemohlo, pretože pomenoval ich až človek, dovtedy to boli výtvory Božej vôle…
Prirodzene, pokiaľ by sme to brali zo súčasného vedecko historického pohľadu vývoja života na Zemi, už dávno pred človekom jestvoval vyvinutý život rýb, plazov, vtákov i zvierat.

Reezo

Otázka spíš zní, co skutečně stálo za stvořením člověka? Bůh je jen pomůcka, aby lidi v době největšího zoufalství neztráceli naději a věřili v lepší zítřky. Já osobně si myslím, že je teoreticky možné, že jsme v minulosti mohli pocházet z Marsu nebo nějaká vyspělá rasa musela zasáhnout do našeho vývoje. Ohledně evoluce je stále dost neznámích…

Džanička

Bůh přeci neexistuje.

anonym

Prosim te, precti si knihy od Lobsanga Rampy,a tam se dozvis pravdu" – nas i zvirata vypestovali mimozemstani, a tady nas vysypali z jejich lode a ted nas sledujou , jak se vyvijime, tak lidi neblbnete.

hanayka

džanička každý má svůj názor takže ty si nech svůj a ostatní taky každý má právo se rozhodnout v co bude věřit.a odpověď na otázku:V bibli je napsané Genesis 1:20: I řekl bůh ať se vody hemží živou havětí a ať létavci létají nad zemí pod nebeskou klenbou. Genesis 1:21:Bůh stvořil veliké draky a všechny pohyblivé formy života,jimiž se začaly hemžit vody,podle jejich druhů,také každého okřídleného létavce podle jejich druhů. Genesis 1:26 I řekl bůh:učiňme člověka k našemu obrazu,jako naši podobu,aby panovali nad mořskými rybami,nad nebeským ptactvem,nad dobytkem a nad celou zemí i nad všemi plazy pohybujícími se nad zemi.Odpověď podle bible je že zvířata
Doplňuji:
I pro vás ostatní ať si každý věří v co chce i v to že nas vypěstovali mimozemšťané,že za to může velký třesk,anebo že nás stvořil bůh

arygnoc

led:

že by Židia vedeli latinsky? pochybujem.

pokiaľ sa mi dobre marí (ale ruku do ohňa by som za to nedal), hovorili aramejsky, monoteizmus ako taký sa začal u tejto komunity vyvíjať cca 600 rokov pred narodením Krista, kedy začala i vznikať tóra (starý zákon) pozrite panovanie Jošiáša (kráľ od 622 pred Kristom), ktorý údajne našiel Deuteronomium a počal z vraždením neveriacich (vyznavačov iných bohov ako Jahveho).

skutočne, prekladov je veľa – ale v podstate v každom nájdete tieto isté nezrovnalosti.

arygnoc

alebo výroky Jana a v Timoteovi v rozpore s ostatnými:

Genesis 32:31 I pojmenoval Jákob to místo Peníel (to je Tvář Boží), neboť řekl: „Viděl jsem Boha tváří v tvář a byl mi zachován život.“

Timoteovi 6:16 On jediný je nesmrtelný a přebývá v nepřístupném světle; jeho nikdo z lidí neviděl a nemůže uvidět. Jemu patří čest a věčná moc. Amen.

Exodus 24: 9–11 Pak Mojžíš a Áron, Nádab a Abíhú a sedmdesát z izraelských starších vystoupili vzhůru. Uviděli Boha Izraele. Pod jeho nohama bylo cosi jako průzračný safír, jako čisté nebe. Ale nevztáhl ruku na nejpřednější z Izraelců, ačkoli uzřeli Boha; i jedli a pili.

Jan 1:18 Boha nikdy nikdo neviděl; jednorozený Syn, který je v náručí Otcově, nám o něm řekl.

arygnoc

annas:

dohodnime sa na jednom spôsobe chápania – čo je napísané (v duchu litera scripte manet), a nie ako by si to mohol kto vysvetľovať.

genezis 2 hovorí o vzniku človeka a potom zvierat, genezis 1 presný opak.

čo je teda pravda?
prvé povedané alebo potom pozmenené?

±±±±±±±+

a podobne je to i s mŕtvychvstaním Krista:

Jan 20:1 První den po sobotě, když ještě byla tma, šla Marie Magdalská k hrobu a spatřila, že kámen je od hrobu odvalen.

Matouš 28:1 Když uplynula sobota a začínal první den týdne, přišly Marie z Magdaly a jiná Marie, aby se podívaly k hrobu.

Marek 16:1 Když uplynula sobota, Marie z Magdaly, Marie, matka Jakubova, a Salome nakoupily vonné masti, aby ho šly pomazat.

Lukáš 24:10 Byla to Marie z Magdaly, Jana a Marie Jakubova a s nimi ještě jiné, které to pověděly apoštolům

tak koľko bolo tých žien a ktoré to boli?
1?
2?
4?
5 a viac?

annas

Genesis 1 – chronologie, Genesis 2 – další vysvětlení.

Měla jsem přes sebou tištěnou bibli a ve 2 není uvedené, že Bůh teprve zvířata tvořil, ale jen to, že je přivedl člověku, až byl stvořený, a chtěl, aby Adam zvířata pojmenoval.

Nedokončil jste celý citát: " Člověk tedy pojmenoval všechna zvířata a nebeské ptactvo a polní zvěř. Ale pro člověka se nenašla pomoc jemu rovná. I uvedl Hospodin Bůh na člověka mrákotu, až usnul. Vzal jednoho z jehoi žeber a uzavřel o místo masem..

--
Jistě jsou nesrovnalosti, jednotliví evangelisté uvádějí různá jména atd.

annas

Pečlivé čtení a pozorování celkový kontext pomáhá určit řešení tohoto zdánlivého rozporu atd.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.biblecenter.de/bi­bel/widerspruch/e-wds46.php&prev=/s­earch%3Fq%3DGod­%2Bcreated%2Bthe%2B­first%2Bhuman­s%2Bor%2Banimal­s%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3D2Sb%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

Stejné pochopení jako já, se objevilo i v dalších zdrojích, které jsem teď otevírala.

Podívala jsem se anglického zdroje. Tvrdí totéž, co já.
Vy umíte anglicky, já nikoliv, takže vkládám neupravený překlad.

http://transla­te.googleuser­content.com/tran­slate_c?depth=1&hl=cs&p­rev=/search%3Fq%3DGod­%2Bcreated%2Bthe%2B­first%2Bhuman­s%2Bor%2Banimal­s%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3D2Sb%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs&rur­l=translate.go­ogle.cz&sl=en&u=­http://christi­anity.stackex­change.com/qu­estions/4844/which-came-first-man-or-animal&usg=AL­kJrhj482MjovlWa­puHC3FOOoDn5TU_

arygnoc

tak to som sa pobavil – vysvetľovať nezrovnalosti božou nedokonalosťou a argumentom, čo boh všetko nie je povinný …

áno, skutočne, boh nie je povinný nič vysvetľovať – tak načo potom biblia? a k tomu plná rozporov.