Tuisenim

Stůj, dej přednost v jízdě!

Pokud máme tento typ křižovatky se „Stopkou“ do které máme řádný výhled. Nemusíš zastavit vozidlo, pokud máš náležitý výhled do vozovky za již prvním stojícím vozidlem a ty sám si již zastavil…Může tedy tím způsobem projet i několik aut?

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Mravenec

Ne

Prováděcí vyhláška pravidel provozu č.294/2015 Sb. stanoví u svislé značky P6 – Stůj, dej přednost v jízdě, povinnost řidiče zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled, a dát přednost v jízdě. Pokud tedy obě vozidla současně budou mít do křižovatky náležitý rozhled a mezi jízdou ke splnění povinnosti ukládané značkou obě vozidla zastaví, mohou pak projet i dvě vozidla současně.

Nevím ale, kolik vozidel by sis představoval/a. Tato značka se zpravidla osazuje právě na nepřehledných křižovatkách, kde je splnění povinnosti důležité a bezpečné pro provoz na pozemní komunikaci. Důležitá je zkrátka povinnost zastavit vozidlo na místě, kde je patřičný rozhled.

Anketní odpověď NE ignoruj, jedná se o překlik, anketa je v případě této otázky stejně zbytečná.

Filip84

Ano

U nás ano.

Pokud máš vodorovnou čáru souvislou, jsi povinen zastavit vozidlo před touto čárou, což splníš i tehdy, když před Tebou, ku příkladu, stojí dvě vozidla. Pokud máš, z toho místa, náležitý rozhled do křižovatky, zastavil jsi vozidlo před čárou, a u nás není explicite zmíněna povinnost zastavit znovu vozidlo v nějaké ustanovené vzdálenosti od této čáry.

Pokud tam tu čáru nemáš, tak máš, prostě a jednoduše, povinnost zastavit vozidlo na takovém místě, odkud máš náležitý rozhled do křižovatky, a že před Tebou, ku příkladu, stojí jiné vozidlo, není jakkoli relevantní.

Relevantní je splnění povinnosti uložené řidiči ustanovení § 22 odst.4 sil­ničního zákona, to jest, zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má řidič do křižovatky náležitý rozhled. Vodorovná dopravní značka V 6b – příčná čára souvislá s nápisem STOP, sice, vyznačuje hranici křižovatky a místo, kde je řidič povinen zastavit vozidlo na příkaz svislé dopravní značky, nicméně, ex constitutione lze povinnosti ukládat toliko zákonem, nebo na základě zákona a zákonem je uložena (toliko) povinnost zastavit vozidlo na místě, „odkud má řidič do křižovatky náležitý rozhled“. Tedy, jedině nesplnění této povinnosti může být trestně postiženo.

Ono co si budeme říkat, v praxi to ani jinak nejde, protože dopravní značení není nikde dokonalé, a u nás, často, není ani praktické, ne tak ideální. 🙂

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2015-294

Jan Kunčar

Ne

I když je vozidlo na první pozici (=žádné jiné vozidlo před ním není), i tak má řidič povinnost zastavit.

Porkman

Ano

Dochy

Ano

Lgee

Ne

plebs

Záleží zda je tam kamera anebo v dohledu polda