barča2000

Je možné studovat na technické VŠ po gymnáziu, když jsem se předtím o techniku nikdy nezajímala?

Jsem holka co studuje na gymplu, příští rok budu maturovat a váhám nad studiem na strojní fakultě, nejspíš oboru technologie letecké dopravy. Problém je že jsem se o techniku a ještě k tomu letadel nikdy nezajímala, zaujalo mě to jen proto že mě ve škole docela baví fyzika a matika a letadla mě lákají (či nějaká jiná doprava), ale nevím jestli bych na to měla. Zajímalo by mě, jestli člověk co nemá k technice nějaký blízký vztah z dřívějška nebo nemá žádné zkušenosti by měl na takovémhle oboru šanci uspět? Přijde mi to jako zajímavý obor ale nedokážu si představit naplň učiva a obtížnost.

Nejlepší odpověď
autacek

Šanci uspět máš dokonce větší než mnozí středoškoláci, ovšem pokud tě k tomuto oboru nic netáhne, asi tě to nebude bavit a na velikosti úspěchu se to může docela podepsat.

Další odpovědi
magorvkleci

Studovat techniku po gymnáziu možné je. Horší je, když tě to nebude bavit. A ten obor, co píšeš, mi pro outsidera nepřijde zrovna perspektivní. Ale ono je to asi jedno. Znám absolventky FJFI a VŠCHT, co dělají v bankách a shodně tvrdí, že tam je spousta holek z techniky a finančně si rozhodně nestěžují. A na rozdíl od absolventek VŠE všechno potřebné umějí.

Na technice mají gymnazisti ohromnou výhodu v matematice a fyzice, což jsou první dva roky a spousta průmyslováků kvůli tomu odpadne. Průmyslováci mají výhodu v praktických předmětech – materiály a kreslení, ale prakticky všechno, co se na průmyslovce naučili, se probere za semestr.

Jinak: možná jsem v zajetí stereotypů, ale co mi přijde na technice pro děvče dobré v matice a fyzice (a biologii) s nevyhraněným zájmem o techniku opravdu perspektivní, má ČVUT FBMI (ale magisterská biomedicína na FEL je pak lepší) a pokud jde o dopravu, tak na ČVUT je přece FD (a zase, na perspektivní pohony a autonomní vozidla a drony je jednoznačně lepší kybernetika a robotika na ČVUT FEL)

Emefej

„nemá žádné zkušenosti…“ Myslíš, že ostatní studenti tam nastupují s osobními zkušenostmi z konstrukce letadel?

Dochy

Jestli je to obor, který Tě zajímá a předpokládáš, že i zajímat bude, tak klidně do toho. Jak píší kolegové: průmyslováci mívají náskok v technice, gymnazisté v matematice a např. jazycích. Pokud přežiješ první dva roky (převážně obecné a matematika) a stále budeš mít zájem o obor, máš slušnou šanci.

Lamalam

Ano, možné to je. Já jsem po gymnáziu úspěšně vystudovala mj. i materiálové inženýrství.