Střídavá péče – kdy může začít?

Kdy může začít střídavá péče o dítě (které se ještě nenarodilo) ?? Hned od začátku narození (samozřejmě myslím, až skončí období kojení) a nebo někdy po roce, po dvou? Jak to tedy je?

Děkuji předem
Doplňuji:
Reaguji dodatečně na minulý vzkaz uživateli ivzez.

Ivzez: Luke, už jsem se Vás u jednoho z předchozích dotazů ptala, proč už
s matkou nejste spolu a jak si představujete střídavou péči o kojence.

Luke: Protože se vrátila k bývalému a představuji si to tak, že týden by se o to starala ona a týden já. Příklad..

Nejlepší odpověď
carpediem

Tehdy, až to bude pro dítě vhodné, přesný věk určit nelze, přesně to určí soud na doporučení OSPOD.

Doplňuji:
Kojit ho může třeba do tří let, období kojení také netrvá u všech dětí stejně. Je nutné, aby jste sooudu (ospod) prokázal, že se u vás détě bude mít stejně dobře, jako u matky. Jinak sooud SP nepovolí.

Kdo ti pomůže se o něj starat? U míš vařit? Víš co miminka jedí? Víš v čem se koupou? Co dělat když mu rostou zuby a nebo má zaražené prdy?

Neříkám, že to chlap nezvládne, mám kámoše co sám perfektně pečuje o holčičku od narození, dnes má už 8 let. Fandím chlapům, co se snaží, ale ne každý to zvládne, někdy jsou problém i finance:-(((

Další odpovědi
ivzez

Jak se k možnosti střídavé péče staví bývalá přítelkyně?

Alesh se sice mýlí: shledá-li soud střídavou péči pro dítě
prospěšnou, svěří dítě do střídavé péče i přes případný
nesouhlas jednoho z rodičů (většinou matky).

Jenže, aby to fungovalo, musí matka spolupracovat.
Proto bych doporučovala se s ní radši dohodnout.

Střídavou péči bych viděla jako rozumnou až po skončení
kojení, což je individuální záležitost.

Do té doby byste mohl pokusit o svěření dítěte do společné
péče a z počátku spíše častlé pravidelné návštěvy dítěte, klidně
několikrát týdně – obden nebo každý den.

Střídání po týdnu mi přijde dost krátká doba,
protože dítě stále „pendluje“.

Měsíc už mi přijde moc dlouhý – dítě si pak
musí znovu zvykat na zaběhnutá pravidla.
(My jsme se s bývalým manželem dohodli
na střídání po dvou týdnech a mám pocit,
že to vyhovovalo všem.)

Bydlíte blízko matky? Později by bylo rozumné, aby dítě
navštěvovalo stále stejnou školku i školu, aby od Vás
obou mělo možnost navštěvovat stejné kroužky, mohlo
se stýkat se stejnými kamarády, …

Mělo by vlastně jenom dva „pokojíčky“,
nic dalšího by se neměnilo.
Doplňuji:

  • ––––––

Reakce na doplnění Aleshovy odpovědi:

Aleshi, já jsem se Vás přece nechtěla nijak dotknout.

Rozhoduje-li některý soud (spíše soudkyně) jinak, neznamená to,
že rozhoduje správně (dítě má právo na oba rodiče).

Podle mne je správné zachovat dítěti pokud možno oba rodiče.
A mělo by to tak být i v rozhodování soudů.
(Svěřit dítě do výhradní péče pouze jednoho rodiče by podle mne
soud měl jenom v případě, že je druhý rodič „problematický“.)

Alesh

tak teoreticky od chvíle, kdy můžeš být jako chlap na mateřské nebo rodičovské. Což je, nevím, jestli po šestinedělí nebo po půl roce? Tohle ale vůbec není podstatné. Celé je to totiž postavené na souhlasu matky. Ano, slyšíš dobře. Střídavá péče je cosi na papíře, co není nijak právně vymahatelné, před rovným právem pohlaví (jak se dnes všude brečí, že jsou ženský chudáci) a dítěte na oba rodiče je tu vyšší právo ženy. Toto je vyprecizováno do zcela zrůdných rozměrů, co se tedy soudů o svěření do péče týče, že. Přijdeš k soudu, kde bude sedět matka, její právnička, bába ze sociálky a soudkyně. Během pár minut pochopíš, že seš tam jen proto, abys oznámil kolik vyděláváš, což se samozřejmě doloží výpisem tvých čistých příjmů. Vyměří ti 15–25% podle stáří dítěte z čistého příjmu. A smrknou ti nějaký symbolický styk z dítětem, něco jako 2× 2 hodiny týdně. Dítě tě samozřejmě nikdy nezačne brát jako hodného tatínka a postupně se z tebe stane pouze a jen sponzor.
Doplňuji:
jj, strašně se mýlím, jsem asi slepej, hluchej, blbej a nic o tom nevím, nemám s tím žádnou osobní zkušenost. Praxe je, že pokud ta matka není nějaká pochybná a otec v pohodě. A matka je bestie a dítě není už řekněme 8, 10 let a více a vyloženě fixované na otce, tak prostě šup mamince a tatínek jen dojná kráva. Proč by tedy jinak vznikaly takové pořady jako Máte slovo s Jílkovou o střídavé péči atd.? Diskriminace podle pohlaví je jen tehdy, když to vadí/škodí ženskej, jinak je to v pořádku, v zájmu dítěte atd.

anonym

ivzez: že by prý do toho šla, do střídavky, ale jak ji znám a vím jak reaguje na některé okolnosti, tak by měla být spíše proti. Já s ní v kontaktu nejsem, ale co se jen doslýchávám a co mi tenkrát řekla. Ale, že by byla nějako proti, tak to zatím nevypadá asi.. chce aby si dítě zvykalo na novýho tátu a já budu jen jakýsi sponzor a ten pro něj bude tátou. Nedávno nezmiňovanýmu člověku prohlásila, že tátou je ten, kdo dítě vychovává.. svým způsobem má jakoby pravdu, ale z hlediska reality těžko, otec vždy bude ten biologický otec.

ivzez

Pravdu by měla v případě, že byste pouze platil výživné a o dítě se nezajímal. Pokud je budete vychovávat a starat se o ně, měl byste v roli otce být u dítěte Vy (opět by byla potřebná spolupráce matky, která může dítě hodně ovlivnit).

Jestli se nebrání střídavé péči, mělo by to pro Vás i pro dítě, které má právo na oba rodiče, dopadnout dobře.

carpediem

Mr Luke hlavně ta ženská z ospod ti musí jít na ruku, v podstatě rozhoduje ona, soud je většinou poslechne.

ivzez

Souhlasím.
Získat OSPOD na svou stranu je důležité.

anonym

Jasný 🙂

anonym

Aleš: Má zkušenosti, stalo se to u mě v rodině a vyhrál to otec. Matka měla lepší zázemí a stálé, otec bydlel s přítelkyní a neměl jisté bydlení. Tady se hraje na souhru okolností.

Jinak matka mého dítěte je finančně zadlužená a stálé zázemí a žije v pronájmech. Já jsem pravej opak.

carpediem

Pokud máš svůj byt a s péčí ti pomohou třeba rodiče, tak je to plus pro tebe, pokud je matka zadlužená tak také plus pro tebe, ale v jednom má aleš pravdu u soudu budou na 99% samé ženské a ty jako jediný chlap:-((( Tak s tím počítej, dobré bude, když tě v tom podpoří rodiče.

anonym

Oprava: Jinak matka mého dítěte je finančně zadlužená a nemá stálé zázemí

Alesh

no, good luck, jo, pokud je v pr*eli, tak máš šanci, ale …

ivzez

Znám dost případů, v nichž soud rozhodl o svěření dítete do střídavé péče přes odpor matky. Díky médiím je asi nejznámnějším případem střídavá péče o dceru Ivany Jirešové.

Přiznám se, že mi u ní vadí její přetrvávající negativní přístup. Matce by mělo záležet na prospěchu dítěte, měla by být schopna se s jeho otcem domluvit …

gecco

Carpediem ->

  • vařit pro mimino je jednoduché (nestěžuje si)
  • koupe se v lavoru (zezačátku stačí i kýbl)
  • když mu rostou zuby (apod.) si chlap přetáhne deku přes hlavu a otočí se na druhý bok (vyzkoušeno, funguje)

😉
Ne – mám osobně vyzkoušené, že se šprčkem pod cca rok se prostě ´nedomluvím´, pak už to jde.

carpediem

🙂