autacek

Středoevropský (zimní) čas = kratší odpoledne i večery za světla, tj. večer dřív tma, v létě i zimě. Souhlasíte?

(pochopitelně ve vztahu k letnímu času)

Mimo to, v létě svítání třeba již i ve 3 ráno?

To jako většina z Vás opravdu chce? https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-byste-chteli-cas

Je rozdíl mezi časem středoevropským a zimním časem. Jako zimní čas se chybně označuje i standardní pásmový čas (jako protiklad letního času).

Odchylou od SEŠ je

  1. jen letní čas. Jinak v zimním období platí normální, běžný SEČ, který se nesprávně nazývá „zimní“.
  2. zimní čas, který byl u nás zavedený jen v roce 1947.

Vysvětlení je několikrát v archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=zimn%C3%AD%20a%­20letn%C3%AD%20%C­4%8Das%20

Nejlepší odpověď
annas

Středoevropský NENÍ zimní čas, ale jen tzv. „zimní“ čas.

Totiž jako zimní čas se chybně označuje i standardní pásmový čas (jako protiklad letního času).

Zimní čas byl u nás zavedení klrátkodobě . Zavedl jej Klement Gottwald

„Zimní čas posunutý o jednu hodinu oproti středoevropskému času od 1. prosince 1946 (3:00 → 2:00 h) do 23. února 1947 (2:00 → 3:00 h) – tedy posunutí času opačným směrem, než je tomu u letního času (časový rozdíl oproti letnímu času činil 2 hodiny).“

Otázka na zimní čas zde už byla, ale nemůžu ji najít, proto jsem vložila odkaz na Wiki.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zimn%C3%AD_%C4%­8Das

Mně je to celkem lhostejné, ale spíš bych brala středoevropský, tedy jeden čas, který platí pro naše pásmo.

Další odpovědi
Arne1

Myslím, žes vystihl podstatu. A proto ho někteří zabedněnci nechtějí.

Pepa25

Otázku „opravdu chcete v létě velmi brzy světlo?“ můžete nahradit stejně sugestivní „opravdu chcete v zimě tak pozdě světlo?“
Takže v podstatě je to spor mezi „skřivany“ a „sovami“ …

Mc Merkurion

… ne … vyhovuje mi střídání…

jalovkec

Chuť přesvědčovat ostatní o své pravdě mají nejčastěji právě týpci, co jsou trochu mimo.

Pepa25

„Hvězdárna a planetárium Brno právě uvedla v život web Zachraňme středoevropský čas – www.stredoevrop­skycas.cz, který byl připraven ve spolupráci fyziologů a astronomů. Uvádí vědecké důkazy přemluvené do srozumitelného jazyka veřejnosti, proč má být v rozhodnutí o budoucím čase preferován středoevropský čas, který lze vnímat jako přírodní, symetrický“
Zdroj: fcb ČHMÚ

autacek

@Pepa díky za odkaz, ale stejně de v tim ztrácím, cituji:

„Někteří lidé si svůj pracovní den mohou svobodně upravit na základě svého povolání, tedy v průběhu roku vstávat podle toho, jak vychází Slunce, v zimě klidně o hodinu déle. Ale s tradicí začátku směny ve fabrikách už od Marie Terezie v šest ráno je to pro drtivou většinu lidí utopie.“ = tak že tito lidé půjdou do práce stejně za tmy a odpoledne budou mít navíc ještě o hodinu méně světla, co to je tedy za podpůrný argument?

Pepa25

Většina lidí si nevybere, že musí ráno vstávat, ale večer se může přizpůsobit. Ubraná hodina světla ráno znamená, že vstávám „do tmy“ o 40 dnů kratší dobu, takže menší část zimy.

autacek

@pepa25 v kolik je v zimě pozdě světlo? Nerozumím.

Pepa25

Pokud bude nastálo normální („zimní“ čas), tak bude v době letního slunovratu vycházet slunce uz v 3:51 (místo 4:51). Pokud bude ale nastálo letní čas, tak bude v době zizního slunovratu vycházet slunce až v 9:00 (místo 8:00). Co je větší problém?

annas

Pepa25,

zimní čas u nás existoval po válce. Jde o nepřesné pojmenování. Zimní čas není normální čas, ale měl 2 hodiny
odychllu od letního času.

Normální čas je středoevropský, který je u nás od konce března do konce října ,, zatímco v dalších měsících je to SEČ letní čas.

autacek

Nechci nikoho přesvědčovat, ale když mi tu místní vyhlášený technik v diskusi přesvědčuje o svých důvodech, které jsou naprosto mimo a snad i proti astronomickým i fyzikálním zákonům, tak jsem se chtěl jen dotázat, zda-li to, co jsem uvedl, je pravda, nebo se pletu. Jiní namítají, že chtějí vstávat do světla, což se jim v zimě patrně pokud nevstávaj po osmé, ani tak nepodaří, tak že to jsou trochu chabé argumenty. Navíc jak vidím, zase se tu ozývaj jen nějaké potrefené husy. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-byste-chteli-cas#discussion