Petr44

Jak se vypočítá střední a efektivní hodna napětí se sinusovým průběhem?

Ahoj, chci se zeptat na výpočet střední a efektivní hodnoty napětí a proudu se sinusovým průběhem.
Pokud si dobře vzpomínám, tak střední hodnota je tak, jejíž chemické účinky budou stejné jako chem. účinky stejnosměrného napětí a proudu téže hodnoty. Tedy když vezmu jednu půlvlnu toho napětí nebo proudu sinusového signálu a graficky její plochu rozprostřu po délce celé periody, zjistím její velikost. A mám pocit, že její hodnota se spočítá jako Ustř(myslím, že se taky značí Uav)=Umax(amplituda napětí)*pí, a vychází pro sinus průběh zhruba jako 1/3, to samé pro proud. Je toto pravda?
A lze takto obdobně jednoduše spočítat i efektivní hodnotu střídavého napětí a proudu rovněž sinusového průběhu?

Odpovědi
orwell

Stř. h.: Us = (2/pí)*Um = 0,637*Um
Ef. h.: U = (1/sqrt2)*Um = 0,707*Um

Edison

Us=Umax/2, Uef=Umax/sqr(2)

Dochy

„tak střední hodnota je tak, jejíž chemické účinky budou stejné jako chem. účinky stejnosměrného napětí a proudu téže hodnoty“ – bacha, u střídavého by toto byla 0. Ta definice není úplně přesná.

Petr44

E: Ustř=Umax/pí, jsem myslel samozřejmě

Dochy

Um*2/pi jak píše orwell. Také mně nejdřív vyšlo *1/pi ale přišlo mi to opravdu dost málo… Pak jsem zjistil chybku v integrálu.