V centru Galaxie je kumulace sluncí.My,tato planeta,soustava, jsme na
„periferii“ Galaxie.
V centru jsou „útvary“ mnohem starší,než na krajích.
Celá se otáčí,kolem osy,existuje i výraz – „Galaktický rok“. Ten
trvá,pokud si pamatuji, cca 10 000 pozem. let.Je možná zajímavé,že posl.
doba ledová skončila právě před 10 OOO lety.
A celý ten „krám“ letí,vzdaluje se od společného středu
pozorovatelného vesmíru – někam.
To,čemu se říká Mléčná dráha,je pohled na Galaxii od „kraje“ do
středu. Představte si průhledný talíř,téměř na kraji si udělejte
tečku.Ta tečka – to jsme my. Talíř si dejte do polohy profilu talíře.
Úsečka,daná rozměry talíře je Mléčná dráha.A to všechno
si musíte jen o trošku zvětšit. Talíř je nutno vyrobit ze sluncí.
Je to trochu srozumitelné?
| 0 Nominace Nahlásit |
Njesem si jistý jesti to tam je podrobně napsano ale vice zajimavosti o galaxii maš zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Galaxie
Zdroj: wikipedie.cz
| 0 Nominace Nahlásit |
Ve středu naší (a asi většiny ostatních) galaxie je pravděpodobně masivní černá díra a kolem té obíhá obrovská koncentrace hvězd, hvězd často daleko větších, než to naše malé Sluníčko. Jak píše bubca, my jsme na samém okraji galaxie, kde už je prostor víceméně prázdný a tedy tolik nezáří.
Z toho vyplývá také jeden z obecných předpokladů pro vznik života – planeta se musí nacházet na okraji galaxie, čím blíže centru, tím nestabilnější podmínky tam panují.
| 0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek| annas | 5282 | |
| Kepler | 2867 | |
| Drap | 2735 | |
| quentos | 1816 | |
| mosoj | 1594 | |
| led | 1401 | |
| marci1 | 1381 | |
| aliendrone | 1230 | |
| elkon | 1184 | |
| zjentek | 1176 |
| Astronomie |
| Fyzika |
| Jazyky |
| Matematika |
| Sociální vědy |
| Technické vědy |
| Ostatní věda |