BEAES

Štrasburské přísahy – čím je zvláštní a o co v ní šlo?

Nejlepší odpověď
anonym

Štrasburské přísahy (Les Serments de Strasbourg) je právní dokument podepsaný 14. února 842 vnuky Karla Velikého, Ludvíkem Němcem a Karlem Holým ve Štrasburku, za účelem vytvoření aliance proti jejich staršímu bratru Lotharovi.

Hodnota Štrasburských přísah spočívá především v jazycích, kterým byly napsány. Stojí totiž u zrodu novodobých evropských jazyků. Do té doby byla na území franského království (to znamená dnešní Francie a Německa) jazykem vzdělanců a oficiálních písemností pouze latina.

Tento dokument je považován za první pramen, jenž byl sepsán ve starofrancouzském a staroněmeckém jazyce. Je výslednicí dlouhodobého germánského vlivu na hovorovou latinu (latin vulgaire).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0tras­bursk%C3%A9_p%C­5%99%C3%ADsahy