Pralinka4

Jak překonat strach ze spoustu kazů?

Dneska jdu k zubaři(Je mi 13),naštěstí jen na preventivní vyšetření.
Jen tak okem jsem si posvítila baterkou na zuby,a nenašla jsem zub,kde bych něměla něco černého-kaz. Dokonce jsem našla i kaz pod plonbou,ale to si nejsem jistá,jestli nemám zase „stihoman“ jelikož zubař nejsem..
Ale i tak se bojím,že jich tam bude dost,zuby si čistím 2× denně divím se,že mám tolik kazů :( Navíc se bojím i ceny..

Nejlepší odpověď
anonym

Asi se špatně stravuješ, že máš tolik kazů, to není jen o čištění, nevím, co si představuješ pod pojmem „jen na preventivní vyšetření“. Prostě ti prohlédnou zuby, některý ti zrovna asi opraví a budeš muset přijít znova co nejdříve, datum příští návštěvy ti napíše na lístek.
Jak překonat strach…nijak, prostě tam jdi a drž. Každý se trochu bojí, ale neboj, zánět okostice to není, to je prý hodně bolestivý. Já sama dávám hodně velký pozor, pořád si zuby prohlížím, mám různé zubní nitě, různé kartáčky, rúzné pomůcky, protože vím, že záleží na technice čištění, ne na značce zubní pasty. U zubaře jsem častěji, než bych měla být, jsem s tím dost střelená, ale zuby mám ok, to zasejc jo 🙂

Další odpovědi
Funna

nevím, proč většina žije v omylu, že kazivost zubů je jen o tom, že si je špatně čistí…zubní kaz vzniká vnímavostí zubní tkáně (ta je genetická), mikroflórou v ústech a dietou (tím, co jíš)…mikroorganismy vytvářejí kyselinu reakcí na sacharidy a škroby, které pak demineralizují sklovinu…ale pokud máš „kvalitní“ sliny, tak ty stačí v ústech tyhle kyseliny likvidovat..po­travin, které jíst jen v omezeném množství a mít tak zdravé zuby je spousta a nejsou to je sladké věci, ale třeba tučná masa a dokonce i česnek, nebo ředkvičky…
čištění sice přispívá k likvidaci mikroorganismů, protože odstraňuje zubní plak na kterém mikroorganismi žijí, ale pokud máš nevyvážené Ph v ústech, musela by sis zuby čistit každou chvíli a stejně kaz by ti stejně vznikl…
takže se nestresuj, kazy má většina lidí, (mimo jiné, pod plombou vznikají úplně běžně) a kazy jsou tím NEJMENŠÍM zlem, které může tvé zuby potkat…

mosoj

Je to o čištění. Halt si ty zuby čistíš špatně. Kdyby jsi se pořádně podívala tak na zubu u dásně uvidíš haldu plaku i po vyčištění. Také mezizubní mezery je třeba čistit a ty kartáčkem nevyčistíš.
Doplňuji:
Reprodukuji názor zubařky ( mé spolužačky) ke které jsem chodil celý život. Stále mám dostatek svých zubů a to i po celoživotní práci v chemickém průmyslu !!!!
Totéž říká nyní její mladší nástupkyně.

marci1

Neboj se, dokud kaz není veliký a nebolí, tak ten malinký je spravený ráz, dva, ani to pořádně neucítíš. Pro příště si po každém sladkém ( trochu ho omezuj ) vyčisti zuby. Po tom, co sníš jablko, nebo citrusy, počkej alespoň 1/2 hodiny, aby se Ti nenarušila zubní sklovina. Dobré jsou mezizubní kartáčky a nitě. 🙂

Zubník

Ahoj,
tady http://www.pre­vencezubnihoka­zu.cz/ jsou informace, jak vzniká zubní kaz a jak se proti němu efektivně bránit. Nejde jen o čištění, ale i co a jak jíst apod. A příště se už zubaře nemusíš bát, protože už nebudeš mít žádný kaz :).