Gabby80

Strach nebo dominance?

Byly jsme navstivit stenatko labradora (7t). Pejsem byl u nas na ruce skoro hodinu a pul a za tu dobu mne i dceru snad 10×pocural. Chovatelka rekla, ze je to v poradku a ze taky potrebuje curat, ale 10×behem hodiny a pul? Pejsem neknucel a nemel tendenci od nas odejit. Ale prijde mi jestli nas nepocuraval strachy. Horsi varianta by bala jeho dominance :) pro pejska si jdeme pristi tyden a uz se ho nemuzeme dockat. Prosim o vase nazory. Dekuji

Odpovědi
zjentek

Nejspíš se cítil dobře, i když byl v rozpacích ze změny..

Mám na to svou nepodloženou teorii. Když jsem kdysi přivedl domů fenečku, bobíška malého, tak se mně pár prvních dnů furt počurávala do postele. ne příliš dlouho, ale i tak to člověka štve, protože většinou chce mít v posteli sucho. Přemýšlel jsem, proč to dělá a bedlivým pozorováním jsem z jejího chování vydekukoval teorii, že je nevyrovnaná z neznámého. V mozečku měla jakýsi dosavadní život, ale v tu chvíli její instinkty již nejspíš statečně bojovaly se skutečností, že moje postel bude asi její novou boudičkou, domovem. A tak se tam uvolnila a značila, aby se ve svých instinktech přesvědčila (kdyby se na místě objevil predátor, jistě by na ni zaútočil a instinkty by opět daly signál, že „o domov“ asi nepůjde). Přes všechny vlastní pochyby z „neznámého“ se tedy v postýlce jako takové mohla cítit cool a čůráním do ní se mohla snažit stát se její součástí, či tímto způsobem postel na svou přítomnost a spokojenost pozvolna připravovala.

Podobně tomu mohlo být i s „vaším“ pejskem. Mohl být nevyrovnaný z neznámého, cítit jistou nervozitu či možná přímo strach, samozřejmě, ale na druhou stranu mu ve vaší náruči mohly instinkdy napovědět, že s vámi půjde o cosi nového, zajímavého, bezpečného, vycítil příležitost nového života, kdy přes strach a nejistotu z neznámého se díky instinktům cítil dobře právě v té konkrétní náruči a v následné touze opakovat tuto situaci si tě označil, nalo se uvolnil a pěkně si tě celou počural, to se stává. Dokonce si myslím, že právě REAKCE na akci zvířete je pro něj ZÁSADNÍ a zároveň je pro něj odpovědí, jaký život následně povede. (;

Mezi námi, není nic krásnějšího než se v teplé a přívětivé náruči uvolnit, až počůrat. Tolik živočišného tepla… Uznej sama, že v týhle rovině ještě nemusí jít o žádnou dominanci. (;
Venkoncem, kolikrát za život ses setkala s dominantním labradorem, potažmo s DOMINANTNÍM ŠTĚNĚTEM LABRADORA? (;(;

Gabby80

Jsem tu prvne a elze nikde odpovedet, tak snad odpovidam spravne :) celkem vase teorie dava velky smysl. Dekuji za tuto teorii. Kazdopadne dominanci stenatka nemyslim jako takovou dominanci. Me spis trapi, jestli necural ze stresu a ze se mu u nas nelibilo a dal to najevo prave curanim. Jsem toho nazoru, ze stenatko si vybere sveho majitele sam, ale treba se mylim. Jen by nas moc mrzelo, kdyby se pocuraval neustale ze stresu a nas timto postojem neprijal.

zjentek

(; Ale no tak! Přece kde není stres, není čůrání ze stresu, to známe i u dětí a u domestikovaných zvířat paltí to samé. Jenže stresem u nich výčet nekončí. Třeba začne v novém domečku taky kakat, protože jej pravidejně opouštíte a odcházíte do práce, což se v bytě s novým pejskem z jeho strany zprvu taky často děje. Pak to samo nějak pomine. A rychleji vše pomine, pokud na e-e nebudete mazlíka zbytečně upozorňovat a stále mu připomínat jeho hovínka, kterým sám nerozumí. (;