Kura

Stoupačka v domě se ucpává. Čím čistit ?

Stoupačku používají jen dva byty a málo. Do stoupačky je připojen záchod a kuchyňské odpady. Spodní roury jsou cca 4 roky staré. Je problém v malém průtoku ? A čím by se dala stoupačka proplachovat ? Různé prostředky na čištění sifonů se používají, ale i tak byla ucpána.
Doplňuji:
Pro ponovotny : A jak to mám zjistit ? Je to 4 roky staré komplet.

Nejlepší odpověď
Pájo

Souhlasím s >ponovotny<

Pokud je to dělané před 4 roky a ucpává se to, může to znamenat, že parametry odpadního potrubí (neříká se v tomto případě stoupačka) – jako jsou průměry, spády potrubí a poloměry kolen – mohly být i chybně zvoleny a bude nutné přizvat někoho z oboru, aby to posoudil a předělal.

Obecně platí, že čím větší průměry odpad. potrubí je možné zvolit, tím lepší. Čím větší spád, o to jen lépe. Čím plynulejší zatáčky (kolena) na potrubí, tím také lepší.

Nepíšete, v kterém místě se potrubí ucpává, ale nejčastěji to může být např. hned na začátku za napojením myčky, pokud je použit malý spád a průměr odpadu – průměr měně jak 5 cm (myčka vychrlí velké množství mastnoty z mytí a ta ve studenější trubce tuhne a postupně zmenšuje průměr, až ji ucpe).

Dalším místem problémů bývá napojení svislého potrubí, vedoucího z vyšších pater kolmo dolů, do potrubí šikmo vedeného v suterénu pod stropem (nebo již podlahou). Tam může být nevhodně použito příliš prudké koleno (tzn. 90° koleno), což je sice vhodné pro úsporu místa (=výše umístěné podhledy a více cm do stropu v suterénu), ale nevhodné pro plynulost odtoku splašků. V takovém místě jsou lepší např. dvě 60° kolena (nebo jiná vhodná kombinace) a zvolit alespoň větší průměr šikmého potrubí, pokud už nemůžeme zvětšit spád.

Vždy je ale potřeba posoudit konkrétní případ, protože ucpávání odpadů mohou způsobovat i další jiné chyby.

Další odpovědi
ponovotny

nejdřív musíte zjistit proč se to ucpává a potom teprve můžete navrhnout řešení
Doplňuji:
jak píše pajo- pokud se to ucpává častěji, je vysoce pravděpodobné, že půjde o chybu v tom jak máte udělané to nové potrubí. Zavolejte si jiného instalatéra, který tu chybu jistě najde.

elektrikář

Pokud by nepomohlo vyčištění potrubí motorovým pérem, může tam být něco spadlého. Plechovka od konzervy, plastový kelímek, dětská hračka , rýžák, hadry z podlahy. Na takové nečistoty chemické roztoky neplati. Nechte to zkontrolovat instalatérem. Ti mají na revizi potrubí televizní kameru.

elektrikář

Pokud by nepomohlo vyčištění potrubí motorovým pérem, může tam být něco spadlého. Plechovka od konzervy, plastový kelímek, dětská hračka , rýžák, hadry z podlahy. Na takové nečistoty chemické roztoky neplati. Nechte to zkontrolovat instalatérem. Ti mají na revizi potrubí televizní kameru.