Avatar uživatele
BEAES

Štědrodenní půst?

Kvůli zlatému prasátku...co se smí tento den jíst? Dodržujete ho?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? irij, anonym, panenka, Miroslavst, anonym před 4212 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

To víš že jo a umřu hlady ne?
Takže nedoržuju.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
irij

Nevím zda to tak má být. Nám jako dětem brzo ráo tajně , když jsme ještě spaly vhodil do postele pytlík s jablky, někdy tam byl i pomeranč , buráky, sušené švestky, křížaly. No a s tím jsme vydržely až do večeře. U mých dětí se to již neuchytilo. Jen ve velice nízkém věku to pro ně mělo jakési kouzlo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

Jednou ze známých vánočních tradic je také štědrovečerní půst. Za starých dob se vánoční půst dodržoval po celý advent. Nedodržoval se však až tak přísně, jako například před Velikonocemi. Lidé jen museli nahrazovat maso rybami, ovocem, sýry či pečivem a na Štědrý den se jedlo pouze jednou za celý den. Ráno se tedy vůbec nesnídalo, v poledne bylo dovoleno sníst nanejvýš zelnou polévku, a pak už se jen čekalo na hlavní štědrovečerní hostinu, kde se všichni dosyta najedli. Dnes se vánoční půst v rodinách už skoro vůbec nedodržuje, a když ano, dodržují ho především děti, které se těší, že uvidí .Půst nedodržujem

Zdroj: http://www.topvanoce.cz/vanoce /stedrovecerni-pust/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Co se "smí", to už vypověděli ostatní;

Dodržuju? ani ne; i ze zdravotního hlediska to je pěkná blbost - nejíte-li celej den a pak se naperete večer, je to pro tělo to nejhorší, co může bejt. Tělo se má během spánku regenerovat a ne zpracovávat štědrovečerní žrádlo, že ... takže nedodržuju. Ráno se naperu vánočkou, co hrdlo ráčí, v poledne lehká rybí polévka a večer tradiční večeře, jen místo kapra candát.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

http://www.odpovedi.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Tento půst byl především zřejmě "pro záchranu" žen které vařily a připravovaly štědrovečerní pohoštění. Je to celkem logické, při tehdejším vybavení domácností a kuchyní kdyby měly rodině ještě připravovat snídani a oběd by bylo ztraceno dost tolik vzácného času. A v neposlední řadě, do večera rodině vytrávilo.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava