Aappo

Staví se dnes ještě svépomocí, nebo si lidé zvykli najímat stavební firmy pro stavbu domu?

Ve svém okolí neznám moc lidí, kteří by si dům stavěli svépomocí, vždy si najali přes internet k tomu příslušnou firmu. Rozhodovali se dle recenzí, nabídky a ceny. Je to dáno tím, že v dnešní době si to lidé mohou více dovolit z finanční stránky, nebo v tom tkví něco jiného? A co je vlastně výhodné? Materiál zdražuje, zdražuje i pracovní síla. Znáte někoho kdo si v dnešní době postavil dům, aniž by si k tomu přivolal stavební firmu?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Samozřejmě, že se staví stále svépomocí (různě ve světě, i v Česku), ale stavařské firmy převažují v drtivé většině.
Více dovolit po fin. stránce..? Osobně bych řekl, že využití stavební firmy je po většině (nebo snad všech) stránkách lepší, výhodnější.
Záleží taky jakou svépomocí, taky pokud by si to měli stavit manželé sami, tak to budou stavět roky (složitě, pomalu, nákladně,…). Kdo si staví svépomocí, tak většinou s přáteli – a často je on nebo ti známí nějací stavaři (i když to jako nedělají jako zakázku).
Nemůžeme však říct co kolik stojí nebo co je všeobecně výhodnější… záleží, co ten člověk chce (jaký dům chce mít a vše, co to obnáší… a toho je hodně. Ale v té většině případů je nelepší nějaká stavební firma).
Osobně bych to viděl tak, že svépomocí si staví jen někdo, kdo na to má (vše potřebné, včetně času, peněz, znalsotí/zruč­nosti,..) a zkrátka to chce udělat (baví ho to nebo mu to tak PŘIPADÁ lepší) a chce zcela vše podle sebe a sám (u stavební firmy sice neplatá „sám“, ale rozgodně je možné to udělat podle sebe a svých přáních, to už záleží koho si sežene..). Jinak jsou všechny výhody ve využití stavařské firmy.

Záleží s kým se dohodneš, firma/architekt, koho si najmeš, seženeš, ale nemusí se to lišit od svépomoci v tom smyslu, že si to vše můžeš navrhnout sám, prodiskutovat s tvůrci a stavaři… jen s tím rozdílem, že to bude efektivněji, profesionálněji, s organizovanou prací mnoha dělníků a dalších, kteří se do toho zapojují., stejně tak sehnání a dovoz materiálu atd.
Nejlíp jsou na tom ti, co nějakou stavařskou firmu vlastní nebo v příbuzném oboru pracují (hlavně podnikají) a spolupracují… :D A samozřejmě mají peníze. Jinak si nedovedu představit, jak si někdo efektivně postaví vilu nebo kvalitní dům… ale příjde na to, co kdo chce. A lidi jsou šikovní i nápadití, na netu je spousta způsobů (i inovativních), jak levně předělávají/přes­tavují takové ty velké kovové kontejnrery na luxusní byty a podobně nebo i primitivní obydlí i za pomoci obyčejných nástrojů a docela snadno. Ale to vše jsou spíš rarity a ojedinělé případy.
Typická a průměrná svépomoc až tak výhodná nebude. Nejen finančně.

Další odpovědi
elkon

Možné je oboje, ale zadat stavbu firmě, je často výhodnější, protože firma může dodat materiál za výhodnější ceny, takže ve výsledku to může být cenově srovnatelné ale bez vlastní práce.

Rokio

Ano, můj bývalý spolužák z učňáku Tomáš.

_Bůh_

Ukažte mi někoho, kdo dokáže svépomocí postavit dům tak, aby odpovídal dnešním standardům. Izolace domů vypadá jinak než před padesáti lety.

Drap

Děje se oboje. Hodně lidí volí firmu, spousta jich také staví svépomocí a pomocí svých přátel.

Pepa25

  1. řada staveb svépomocí v minulosti byla z nouce cnost (nebyla možnost dodávky na klíč) resp. odborné práce dělali lidé na fušky
  2. svépomocí může stavět jen to, kdo to umí – a řemeslníků je čím dál míň
  3. postupy jsou čím dá složitější, už to není hlavně lití betonu a ukládání cihel, vyžadují vybavení, které má odborná firma

Jiří Bohumil

V současné době a zejména mladší generace většinou staví „na klíč“. A jsou schopni se z tohoto důvodu i celoživotně zadlužit i s riziky, které jim to může během života přinést, v případě neschopnosti splácet.,
Ono, jak se říká, „kdo umí umí, kdo neumí platí“ (tedy pokud má z čeho).
A pravdou je, že je dnes poměrně méně lidí, kteří mají jak schopnosti tak i vůbec chuť, udělat něco vlastníma rukama.
Případně si vydělají svou jinou pracovní činností tolik, že by se jim vlastní práce na stavbě ani nevyplatila, což je zase jiná kategorie.
Ale pokud jde o člověka spíše té výdělečně „nižší střední třídy“, který má ty schopnosti, čas a chuť a nepočítá svou cenu práce, tak jej stavba přijde svépomocí podstatně levněji.
A k poslední větě Tvého dotazu.
My se synem, tedy sice už před 15-ti lety, jsme pro synovu rodinu, postavili rodinný domek rovněž svépomocí.
Odborníky jsme si najali pouze na zhotovení krovů, pokrytí střechy a vzhledem k velké výhodnosti i na provedení omítek a dlažeb.
Jinak, veškeré práce od projektu, přes základy a kompletní hrubou stavbu, vybavení objektu okny, dveřmi, technickým vybavením a provedení tepelných izolací, až po veškeré instalace (voda, odpady, topení, elektro), jsme si provedli sami.
Trvalo nám to sice skoro tři roky, než se mohli nastěhovat, ale celá stavba stála, cca jeden milion. Hrubý rozpočet, včetně prací, by se pohyboval (tehdy) minimálně kolem milionů dvou.
Nás práce, uvedené výše jako provedené „dodavatelsky“, přišly cca na 200 tisíc.
No a v současné době by se dalo říct, že hodnota tohoto RD, by se mohla pohybovat „tržně“ v ceně kolem 5–6 milionů (a možná i víc).
A bylo tehdy uhrazeno na základě úspor částečně našich a veškerých synovy rodiny a synových průběžných výdělků, tedy bez dluhů.