Avatar uživatele
Zlatý

Stavět nebo koupit starší dům?

Pominu teď finanční aspekty, dejme tomu, že by starší RD + jeho částečná rekonstrukce vyšla finančně podobně jako stavba nového + pozemek.
Pro jakou z těchto dvou možností by jste se rozhodli? A proč?
Teď tuhle otázku řešili naši známí, dost jsme o tom diskutovali, jelikož ale spěchali na nové bydlení, vyřešili to koupí staršího (cca r. 1930). Nastěhovali se ihned, ale jsou nešťastní z rekonstrukcí a oprav - pán domu není zrovna kutil.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud by finanční částka měla být podobná, tak určitě nový dům. Postavím si ho podle svých představ. Vím, kde je co jak udělané, nemůže mě překvapit žádný problém, tak jak to většinou bývá u rekonstrukcí. Vše je nové, teoreticky s tím nemusím mnoho dělat po celý život. A rekonstruovat a přímo v té nemovitosti bydlet ..to je přímo horor. / vím z vlastní zkušenosti./

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Všichni se shodujete na verzi nového domu, je to sice pohodlnější, ale také dražší. Musím uhradit celou cenu nebo léta splácet hypotéku bez ohledu na možnou změnu příjmových poměrů.
Jenže zcela opomíjíte 2 důležité aspekty. Rekonstrukci mohu realizovat postupně podle možností a mnohé mohu ušetřit svépomocí.
Ale daleko závažnější je ten druhý, urbanistický a ekologický.
Naši předkové byli moudří a klasický cihlový RD má srovnatelné prostorové i izolační vlastnosti jako dnešní moderní výkřiky.
Původní RD má zaběhlou infrastrukturu, přirozené a citlivé začlenění do okolní zástavby a architektonicky nepůsobí jako pěst na oko. Pokud bychom nechali klasické stavby v centrech chátrat a všichni se stěhovali do satelitních městeček, jejichž parcely také nejsou nekonečné, ochuzujeme se o zeleň, zemědělskou půdu a dalšími příjezdovými komunikacemi zatěžujeme přírodu, nehledě k vytváření ghet, odkud stejně dojíždíme nejen za prací, ale jakoukoli občanskou vybaveností s čím dál většími obslužnými vzdálenostmi a odkázáni skoro výhradně na auta dále zatěžující ekosystémy.
Čili já bych šel do poctivé vily, daleko levnější, ktero bych si upravil k obrazu svému a většinu bych zvládl sám, či za pomoci přátel a výhodně získaných materiálů bez nesmyslných marží obchodníků a zlodějských firem.
Podívejte se někdy na Černé ovce, kde majitelé nových domů marně reklamují neopravitelné zatékání a plísně v obýváku. Možná by vás pak ta euforie přešla a velice rychle byste vystřízlivěli.


Avatar uživatele
Zlatý

Lepší je investovat do nového,protože u starších staveb mohou být skryté závady a starý dům potřebuje stále nové a nové investice do oprav.


Avatar uživatele
Zlatý

Dobrý den.Jednoznačně postavit nový.Obojí jsem si vyzkoušel.Rekonstrukce = běs.


Avatar uživatele
Zlatý

Asi bych šla raději do stavění nového,než kupovat starší dům.Proč?Nejspíš proto,že u starého ta rekonstrukce může trvat dlouho,záleželo by na rozsahu oprav,a dům,který bych si nechala postavit,by byl přesně podle mých představ,ale nevím jak dlouho taková stavba trvá.Kamarád pracuje ve firmě,která staví domy na klíč a říkal,že tak dva měsíce.


Avatar uživatele
Zlatý

Stavět nový. Třeba malý, jednoduchý ale nový. Mám postaveno od roku 1982 a již pomalu začínají opravy. Načež dům z roku 1930.
Problém je, že pán není kutil. Tam je každá rada těžká. Práce není ale když je, tak je drahá.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jednoznačně postavit nový.Pustil jsem se do rekonstrukce prastarého opukáče a už bych to nechtěl zakusit znova ani v příštím životě.
Vytrhat podlahy,ztrhat stropy,otlouct omítky zevnitř(8 místností,2 podlaží)omítky z venku,potom střechu a pak to tam zase všechno narvat nazpátek do toho eletriku,plyn a vodu.
A než takovou hrůzu opravíte k obrazu svému tak zjistíte že se nadřete jako bulhar, finančně vykrvácíte,a fungl novej barák byste měli postavenej za poloviční dobu a v pohodě.


Avatar uživatele
Registrovaný

Také jsem tuto otázku řešila a rozhdla se pro nový domek. Jsem spokojená. Výstavba trvala necelý rok. Ale !!!! jsem milovník starých věcí a tak nějak se mě do nového domu nehodí. Staré domy mají své kouzlo a věřím, že i podle toho kdo tam dlouhá léta žil vtiskl domu duši. Takže z tohoto hlediska je starý dům lepší. Jen je třeba zvážit náklady,práci,starosti a důležité je jak to cítíte Vy.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Osmnactka18

Měli jsme podobné dilema a zvolili jsme stavbu nového domu. Takto aspoň budeme moct v klidu bydlet a ne pořád dělat nepořádek s rekonstrukcí. Z několika stavebních firem jsme zvolili http://www.ddnk.cz/, s celou stavbou, a to včetně výběru pozemku a vyřízení hypotéky, nám ochotně radili a pomáhali. Mohu jen doporučit :)

Avatar uživatele
Registrovaný

nikke

Spousta nápadů, jak si zrenovovat svůj obývací pokoj na těchto stránkách - http://obyvaci-pokoje-inspirac e.cz/

Avatar uživatele
Registrovaný

pavla233

myslím si taky postavit nový dům, ale pokud budeš opravovat starý, podívej se na levný spojovací materiál http://proprumysl.cz

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1102
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 273
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.