Deli

Stavět nebo koupit starší dům?

Pominu teď finanční aspekty, dejme tomu, že by starší RD + jeho částečná rekonstrukce vyšla finančně podobně jako stavba nového + pozemek.
Pro jakou z těchto dvou možností by jste se rozhodli? A proč?
Teď tuhle otázku řešili naši známí, dost jsme o tom diskutovali, jelikož ale spěchali na nové bydlení, vyřešili to koupí staršího (cca r. 1930). Nastěhovali se ihned, ale jsou nešťastní z rekonstrukcí a oprav – pán domu není zrovna kutil.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud by finanční částka měla být podobná, tak určitě nový dům. Postavím si ho podle svých představ. Vím, kde je co jak udělané, nemůže mě překvapit žádný problém, tak jak to většinou bývá u rekonstrukcí. Vše je nové, teoreticky s tím nemusím mnoho dělat po celý život. A rekonstruovat a přímo v té nemovitosti bydlet ..to je přímo horor. / vím z vlastní zkušenosti./

Další odpovědi
anonym

Všichni se shodujete na verzi nového domu, je to sice pohodlnější, ale také dražší. Musím uhradit celou cenu nebo léta splácet hypotéku bez ohledu na možnou změnu příjmových poměrů.
Jenže zcela opomíjíte 2 důležité aspekty. Rekonstrukci mohu realizovat postupně podle možností a mnohé mohu ušetřit svépomocí.
Ale daleko závažnější je ten druhý, urbanistický a ekologický.
Naši předkové byli moudří a klasický cihlový RD má srovnatelné prostorové i izolační vlastnosti jako dnešní moderní výkřiky.
Původní RD má zaběhlou infrastrukturu, přirozené a citlivé začlenění do okolní zástavby a architektonicky nepůsobí jako pěst na oko. Pokud bychom nechali klasické stavby v centrech chátrat a všichni se stěhovali do satelitních městeček, jejichž parcely také nejsou nekonečné, ochuzujeme se o zeleň, zemědělskou půdu a dalšími příjezdovými komunikacemi zatěžujeme přírodu, nehledě k vytváření ghet, odkud stejně dojíždíme nejen za prací, ale jakoukoli občanskou vybaveností s čím dál většími obslužnými vzdálenostmi a odkázáni skoro výhradně na auta dále zatěžující ekosystémy.
Čili já bych šel do poctivé vily, daleko levnější, ktero bych si upravil k obrazu svému a většinu bych zvládl sám, či za pomoci přátel a výhodně získaných materiálů bez nesmyslných marží obchodníků a zlodějských firem.
Podívejte se někdy na Černé ovce, kde majitelé nových domů marně reklamují neopravitelné zatékání a plísně v obýváku. Možná by vás pak ta euforie přešla a velice rychle byste vystřízlivěli.

dědapetr

Lepší je investovat do nového,protože u starších staveb mohou být skryté závady a starý dům potřebuje stále nové a nové investice do oprav.

tom004

Dobrý den.Jednoznačně postavit nový.Obojí jsem si vyzkoušel.Rekon­strukce = běs.

iceT

Asi bych šla raději do stavění nového,než kupovat starší dům.Proč?Nejspíš proto,že u starého ta rekonstrukce může trvat dlouho,záleželo by na rozsahu oprav,a dům,který bych si nechala postavit,by byl přesně podle mých představ,ale nevím jak dlouho taková stavba trvá.Kamarád pracuje ve firmě,která staví domy na klíč a říkal,že tak dva měsíce.

mosoj

Stavět nový. Třeba malý, jednoduchý ale nový. Mám postaveno od roku 1982 a již pomalu začínají opravy. Načež dům z roku 1930.
Problém je, že pán není kutil. Tam je každá rada těžká. Práce není ale když je, tak je drahá.

Jikra

Jednoznačně postavit nový.Pustil jsem se do rekonstrukce prastarého opukáče a už bych to nechtěl zakusit znova ani v příštím životě.
Vytrhat podlahy,ztrhat stropy,otlouct omítky zevnitř(8 mís­tností,2 podla­ží)omítky z venku,potom střechu a pak to tam zase všechno narvat nazpátek do toho eletriku,plyn a vodu.
A než takovou hrůzu opravíte k obrazu svému tak zjistíte že se nadřete jako bulhar, finančně vykrvácíte,a fungl novej barák byste měli postavenej za poloviční dobu a v pohodě.

atena

Také jsem tuto otázku řešila a rozhdla se pro nový domek. Jsem spokojená. Výstavba trvala necelý rok. Ale !!!! jsem milovník starých věcí a tak nějak se mě do nového domu nehodí. Staré domy mají své kouzlo a věřím, že i podle toho kdo tam dlouhá léta žil vtiskl domu duši. Takže z tohoto hlediska je starý dům lepší. Jen je třeba zvážit náklady,práci,sta­rosti a důležité je jak to cítíte Vy.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

nikke

Spousta nápadů, jak si zrenovovat svůj obývací pokoj na těchto stránkách – http://obyvaci-pokoje-inspirace.cz/

pavla233

myslím si taky postavit nový dům, ale pokud budeš opravovat starý, podívej se na levný spojovací materiál http://propru­mysl.cz