Mar k

Jak přesně funguje stavební spoření?

Mám sjednané stavební spoření u České spořitelny, mám tam nastavené 1700 Kč jako měsíční splátku s cílovou částkou 150 000. Když budu platit 1700 po dobu šesti let, to je 122 400 kč + státní podpora 12 000 Kč. Nevychází mi to 150 000 Kč, musím ten zbytek nějak doplácet? Nebo mám posílat víc peněz? Jak to přesně funguje? Nebo si mám snížit cílovou částku?

Nejlepší odpověď
autacek

Ten zbytek si za „výhodný“ úrok od nich půjčíš.

Další odpovědi
Emefej

Cílová částka = tvoje úspory + stání příspěvek + úvěr od stav. spořitelny.

Pepa25

Nejprve je nutné uvést, že 1700 Kč není splátka, ale platba spoření (splácí se úvěr). Cílová částka je suma, kterou chcete naspořit – pokud nepředpokládáte úvěr, tak stačí 6 let vkladů + státní podpora + úroky – poplatky. Cílová částka se nemusí doplácet, naopak obvykle bývá poplatek ze její přespoření, proto se stanovuje s rezervou – také proto, že se může stát, že smlouvu neukončíte hned po 6 letech, ale třeba tam peníze necháte relativně rozumně úožené ležet (to bylo obvyklé u starších smlouv s úroky 2, ale i 3%). Cílová částka 150 tis. je ve vašem případě naprosto přiměřená.

Dochy

Ničemu nevadí, že nedospoříš. Pokud bys přespořil, tak se tuším snižují úroky, nebo musíš doplatit za navýšení cílové částky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.