orwell

Myslíte si, že bude fungovat fúzní reaktor ve Francii (viz odkaz na jeho probíhající stavbu níže)?

https://ct24.ces­katelevize.cz/svet/314­9667-cesta-za-jadernou-fuzi-je-v-dalsi-fazi-ve-francii-roste-tokamak-ktery-ma-zajistit

Nejlepší odpověď
Kepler

Tomuto projektu předcházelo několik menších zařízení a dnes si myslím, že už to mají fyzici dobře spočítané. Asi to bude historický přelom ve výrobě energie, ale všeobecného rozšíření se už nedožiju, protože tolik času mi už nezbývá. Věřím, že to fungovat bude.

Další odpovědi
anonym

Francie v této oblasti není nováčkem. Myslím, že by to mohlo fungovat.

mosoj

Na uvedeném odkazu je uvedeno, že jde o experimentální tokamak! Takže fungovat nemusí, ale povede to k dalším poznatkům. Doposud zažehnutí fůzní reakce spotřebovalo mnohem více energie než se podařilo zachytit. Fůzní reakci nelze spustit kontinuelně, neboť se uvolní tolik energie že ji nelze uchovat. Proto se musí reakce po velmi krátkém okamžiku ( jedná se o milisekudy, možná i méně) zastavovat a znovu spouštět. Ke každému spouštění je třeba vždy obrovské množství energie. Nu jednou se to snad podaří!

Pepa25

Jsem skeptický. O tokamaku jako báječném zdroji energie „během pár let“ jsem poprvé četl někdy začátkem 80. let minulého století …

paul1

Vypadá to fantasticky a doufám, že fungovat bude

Vojta24

Více se o stavbě experimentálního tokamaku ITER dozvíte spíš zde https://www.y­outube.com/c/i­terorganizati­on/videos , než u ČT, která o něm informuje jen stručně a příliš sporadicky. A to přesto že v celé historii lidstva existoval jen jeden technologický projekt nákladnější než ITER (a to stanice ISS), z toho dost zřejmě vyplývá, že víra že to fungovat bude už je dnes značná a měli bychom se o to velmi zajímat, protože výroba energie fůzí by mohla poslat nejen všechny jaderné elektrárny, ale především všechny neekologické zdroje energie definitivně na odpočinek.

Zda bude fungovat umí daleko lépe posoudit vědci oboru termonukleární fyziky, než nějaká banda všeználků tady na odpovědích, naladěných tu skepticky, ten zas optimisticky, podle toho co komu zrovna přelítlo přes nos 🙂

Poslechni si třeba relevantní názory zde https://www.y­outube.com/wat­ch?v=wSCXsvXy1JM (Akademie věd České republiky)

anonym

Ta revoluce v energetickém průmyslu, kterou zřejmě očekáváte od ITERu přijde nejdříve až s reaktorem DEMO, který má produkovat 2000–4000MW energie (ITER zvládne jen 500MW).

ITER je stále jen experiment, který má prokázat pouze to, že je možné vyrobit tolik energie, aby se touto energií, dal udržovat další průběh fůze (tedy teoreticky po neomezeně dlouhou dobu a bez dalších přísunů energií ze sítě). Reaktor ITER tak má být první soběstačný tokamak který dokáže udržtet fůzi dlouhodoboě a bude skutečně energii vyrábět (byť zatím jen v relativně malém množství).

anonym

Předešlý experiment – tokamak JET – samozřejmě fúzi už dokázal velmi důkladně prověřit, nedokázal však fůzní reakci udržet dost dlouho na to, aby při ní stihl vyrobit větší množství energie, než kolik bylo potřeba k samotnému nastartování jaderné fúze. A právě toto má ITER změnit.

Bude to zřejmě zásadní přelom ve vývoji tohoto typu reaktoru, ale nebude to elektrárna, která má nahradit jadernou, tou bude teprve až v dalších letech tokamak DEMO – ten skutečně bude už určen k výrobě elektrické energie kterou bude dodávat do rozvodné sítě, ITER nikoliv.