pizlicka

Stává se darovací smlouva neplatnou, pokud není notářsky ověřena??

Pokud maminka na dceru napise byt formou darovaci smlouvy, je tato smlouva napadnutelna treti osobou – exmanželem, pokud není notarsky overena? Nestaci svedectvi darce, ze dceri majetek daroval a zpet jej nechce? A co když darce zemre a někdo smlouvu napadne?je pak neplatna, pokud není notarsky overena?

Nejlepší odpověď
gecco

Obecně je darovací smlouva platná i bez podpisů ověřených notářem…
Ale…
😉
Darovací smlouva, pokud nesplňuje zákonné podmínky, platná není…
A smlouva, která neřeší všechny alternativy, může být napadnutelná, pokud některá z neřešených alternativ nastane…
___
Myslím, že ti – jako ´obvykle´, doporučím, abys s konkrétní smlouvou navštívila právníka…

Další odpovědi
JájsemRaibek

Podle mě není napadnutelná. Nehledě na to, že po nabytí majetku-nemovitosti by měl být udělán převod na katastru.

STRUCTOR

Pokud darovací smlouvou převádíte nemovitost, bude příslušný katastrální úřad vyžadovat listinu, jež osvědčuje převod vlastnického práva- v tomto případě darováním, s legalizovanými podpisy. Bez legalizovaných podpisů vklad vlastnického práva ve prospěch nového vlastníka nepovolí, byť uvedená smlouva je a i do budoucna zůstává v platnosti.
Napadnout darovací smlouvu je možné, ale pouze ze zákonných důvodů, o důvodech zpochybnění darovací smlouvy exmanželem nic nepíšete, tedy se vám k nim těžko někdo vyjádří.