postcd

Stav kdy cukrovkář leží a nejde mu jíst?

Jak se říká odborně stavu kdy cukrovkář zkolabuje kvůli vysokému cukru, leží v posteli a nejde mu jíst, případně jídlo vyzvrátí? Čím se to léčí?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Hyperglykemie
Hyperglykemii lze snížit na referenční hodnoty glykemie pomocí individuální odzkoušené dávky inzulinu.

Další odpovědi
hanny 2

Hyperglykémie

Neléčená hyperglykémie může způsobit vážné zdravotní problémy, proto je důležité ji léčit ihned po odhalení. V případě, kdy se hyperglykémii nedaří léčit, může dojít ke stavu, nazývaném jako ketoacidóza, který může přejít až k diabetickému kómatu.

Ketoacidóza se vyvíjí v případě, kdy organismus nemá dostatek inzulínu. Bez inzulínu tělo nemůže využívat energii z glukózy a proto využívá v takovém případě jako zdroj energie tuky.

Při tomto chemickém procesu vznikají odpadní látky – ketony. Organismus se snaží tyto odpadní látky vyloučit močí. Tělo se ale bohužel nedokáže zbavit všech ketonů a ty se dostávají do krve. To může vést ke ketoacidóze.

Ketoacidóza je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou léčbu. Projevuje se následujícími příznaky:

Dušnost
Dech, vonící po ovoci
Nevolnost až zvracení
Velmi sucho v ústech

Způsoby léčby a chování, které léčí nebo předchází ketoacidóze je nutné konzultovat se svým lékařem.

http://pumpari­.cz/clanky/hy­perglykemie.html

ReHu

Čím se to léčí, popř. jak by asi lépe zodpověděl ošetřující lékař, který zná stav pacienta.

da ny

Diabetici se mnohem častěji dostanou do HYPOGLYKEMIE = Hypoglykemický šok!
Proto u sebe mají mít cukr, čokoládu, sladkost ;)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hy­poglykemie
Lěčba:
http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­formace/medici­na/nemoci-lecba/hypogly­kemicky-sok-zachvat-priznaky-lecba-prvni-pomoc
Doplňuji:
Pokud je ještě při vědomí, je vhodné podat hodně slazený nápoj, cukr apod.
Pokud už málo vnímá, alespoň nasypat do úst cukr.
(Stále u sebe nosívám 2 malé sáčky cukru – kávu v restauraci a kavárně ani čaj nesladím. Čas od času obmněním za nový… :D).
Také mají mít diabetici pokud se vydají z domava, k lékaři(čekání, apod. u sebe svačinu a pití.
Do hypoglykemie se často dostanou nedisciplinovaností ve stravovacích návycích…;)