kate1997

Stav bez tíže

Letadlo letící ve svislé rovině o poloměru 640 metrů. V nejvyšším bodě se pilot ocitne v beztížném stavu. Jak velkou rychlostí letí?

Odpovědi
ManInBlack

V beztížném stavu se ocitne, pokud se normálové (dostředivé) zrychlení (a) rovná gravitačnímu zrychlení (g). Existuje vzorec a=v2/r. Vyjádříš si v, které chceš zjistit, tj: v=odmocnina ar. Protože a*r = 10 *640 = 6400. Odmocnina z 6400 je 80. Letí tedy rychlostí 80 m/s.
PS: Pro větší přesnost počítej g =9,81 m/s2.