barnajka

Status vs. statut – kdy se co používá?

Teď jsem z toho fakt jelen… Výraz „statut“ nějčastěji slýchám ve spojení „statut studenta“, „status“ potom ve významu sociálního postavení člověka nebo status na facebookové zdi.
Často si ale všímám, že lidi to moc neřeší a jednou plácnou to, pak zas ono. I na Wikipedii se píše, že se tyto pojmy často zaměňují.
Když si najdu význam obou slov, motám se do toho ještě víc – přijde mi, že třeba zrovna s tím studentem bych mohla použít jak statut, tak status.
Co je správně? Nebo je to opravdu totéž?

Díky moc za názory, příp. jednoznačnou odpověď :)

Zkopíruju wikipediovskou definici obého:

STATUS:
Slovo status (latinsky stav), jež je často zaměňováno se statutem, znamená

  • právní postavení osoby, organizace či územního celku
  • technický status – stav přístroje nebo zařízení
  • status (počítač) – v informatice znamená stav zpracování úlohy
  • sociální status – postavení osoby nebo skupiny ve společnosti

STATUT:
Statut (z lat. statutum, ustanovení; množné číslo statuta, zákoník) může znamenat

  • Právní normu, zákoník, vyhlášku, či stanovy nějaké organizace ***Odtud přídavné jméno statutární, vyplývající ze zákona nebo statutu (například statutární město, statutární orgán).
  • Stav, společenské postavení – viz status

Nejlepší odpověď
annas

Dodám ještě vysvětlení z jazykové poradny ÚJCAV

Jaký je rozdíl mezi slovy statut a status?

Odpověď:

Status je stav věcí (poměrů, osob), jaký je v jisté době, např. poválečný status v Evropě; v lékařství je to stav pacienta, protokol o stavu pacienta; v právnických textech se tímto slovem vyjadřuje postavení osoby nebo organizace určené souhrnem jejich práv a povinností; do sociologie patří sociální status, to je pozice jednotlivce uvnitř určitého společenského systému; skloňujeme status, 2. pád statusu – podle vzoru „hrad“, přídavné jméno je statusový; v právnictví se užívá pojmu statusové věci = záležitosti osobního stavu (např. rozvod, určení otcovství aj.); z latiny máme spojení status quo = stav, jaký je, nynější stav; v tomto spojení skloňujeme dále statu quo…

Statut jsou stanovy, pravidla, předpisy pro zřízení a jednání nějaké instituce, např. organizační statut, statut podniku, firmy, hospodářské organizace; skloňujeme statut, 2. pád statutu, vzor „hrad“; přídavné jméno je statutární = týkající se statutu, opírající se o statut, vycházející z něho, např. statutární nařízení, předpisy; statutární náměstek; statutární město je město s vlastním statutem.

http://www.uj­c.cas.cz/odde­leni/index.php?pa­ge=dottyd2007

Další vysvětlení s příklady na http://www.pro­ofreading.cz/sta­tus-nebo-statut

Další odpovědi
chudst

Zkracene receno: Statut je základní vyhláška, zatímco status je stav věci.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dis­kuse_s_wikipe­distou:Adam_Hau­ner