Zmolek

Pokud neudělám maturitu a chci se přihlásit na učňák, jak je to se statusem studenta?

Zdravím, trápí mě jedna otázka. Pokud neudělám maturitu a chci se přihlásit na učňák, jak je to se statusem studenta? Ztratím ho?
Díky za odpověď

Nejlepší odpověď
Filip84

„Status studenta“ je laicky stejně „snadně“ vyložitelný termín, jako např. doktrína o veřejné přístupnosti krajiny, nebo co to je pozemní komunikace nezařazená do žádné z platným právem subsumované kategorie. Tedy: prakticky nevysvětlitelný.

Takže ho nebudeme vysvětlovat, protože by Ti to akorát zauzlovalo mozek a stejně z toho nic nevyplývá. Omezíme se na ty praktické věci:

I. Do kdy jsi žákem školy?

Pokud vykonáš závěrečnou zkoušku úspěšně (tj. ve Tvém případě složíš maturitní zkoušku s prospěchem alespoň „prospěl“), přestáváš být žákem školy dnem následujícím po dni, ve kterém jsi závěrečnou zkoušku úspěšně vykonal (§ 75 odst.3 věta prvá školského zákona).

Pokud závěrečnou zkoušku úspěšně nevykonáš, nebo se k ní nedostavíš bez řádné omluvy, přestáváš být žákem školy 30. června příslušného roku (§ 75 odst.3 věta druhá a třetí školského zákona).

Případné následné úspěšné vykonání závěrečné zkoušky v náhradním termínu nemá na vznik a trvání této právní skutečnosti žádnou relevanci.

Platí obecná pravidla pro počítání času, to jest, je-li dnem po dni úspěšného vykonání závěrečné zkoušky sobota, neděle, nebo státní, či státem uznaný, svátek, pak se za rozhodný den považuje až následný pracovní den.

II. Nezaopatřené dítě.

Jedna věc, kterou jsme si právě exaktně a kogentně vyložili, je právní skutečnost, jest-li jsi žákem školy, či-li nic.

Druhá právní skutečnost je, jsi-li považován za nezaopatřené dítě, či-li nic.

Za nezaopatřené dítě jsi považován, inter alia, vždy do skončení povinné školní docházky, a po té nejdéle do 26 let věku, pokud se soustavně připravuješ na budoucí povolání (§ 11 odst.1 lit.a) zákona o státní sociální podpoře).

Za osobu soustavně se připravující na budoucí povolání budeš považován, inter alia, jako žák střední školy v České republice (§ 12 odst.1 lit.a) zák. o SSP).

Krom běžné školní docházky (školní rok) se za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole považuje, inter alia:

  1. doba od skončení výuky v jednom školním roce do počátku následujícího školního roku, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu, (§ 13 odst.2 lit.a) zák. o SSP),
  2. doba od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky, je-li tato zkouška konána v květnu nebo červnu, do konce období školního vyučování školního roku, v němž byla taková zkouška konána (§ 13 odst.2 lit.b) před středníkem zák. o SSP),
  3. doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia nebo dobu uvedenou v písmenu b), není-li dále stanoveno jinak (§ 13 odst.2 lit.c) zák. o SSP).

Summa summarum, tedy:

1. Maturitní zkoušku jsi úspěšně vykonal, a následně pokračuješ ve studiu na jiné střední škole, kde hodláš studium zakončit odbornou zkouškou s výučním listem:

  • žákem školy přestáváš být dnem, který následuje po dni, ve kterém jsi vykonal úspěšně maturitní zkoušku a začínáš být prvým dnem následujícího školního roku (tj. následným 1. zářím, většinou),
  • pro účely platby za veřejné zdravotní pojištění jsi jak do konce příslušného školního roku (30. červen), tak do konce navazujících prázdnin (31. srpen), považován za nezaopatřené dítě, ergo, zdravotní pojišťovně Ty platit nemusíš a platí za Tebe stát, no a od nového školního roku (obvykle 1. září) jsi, zase, žákem střední školy, a tedy zase za Tebe zdravotní pojišťovně platí stát.

2. K maturitní zkoušce jsi se nedostavil ze zdravotních důvodů (uznaných, jo, kvitance od lékaře, ne, co někdo tvrdí):

  • žákem školy přestáváš být až dnem po dni, kdy vykonáš maturitní zkoušku v náhradním termínu, bez ohledu na její výsledek,
  • pro účely platby za veřejné zdravotní pojištění platí, de facto, to, co je popsáno v předchozím odstavci.

3. K maturitní zkoušce jsi se nedostavil bez uznané omluvy:

  • žákem školy přestáváš být k 30. červnu příslušného kalendářního roku,
  • pro účely platby za veřejné zdravotní pojištění platí to, co je popsáno v odstavci u bodu 1.

4. Maturitní zkoušku jsi nevykonal úspěšně a budeš jí konat v náhradním termínu:

  • žákem školy přestáváš být k 30. červnu příslušného kalendářního roku,
  • pro účely platby za veřejné zdravotní pojištění platí to, co je popsáno v odstavci u bodu 1.

Jinými slovy: ať už k maturitě dojdeš, nedojdeš, vykonáš jí na poprvé, na podruhé, nebo vůbec nezvládneš vykonat, pro účely plateb zdravotní pojišťovně jsi žákem až do konce prázdnin, tj. do 31. srpna. Jestliže pak nastoupíš na jinou střední školu, budeš nezaopatřeným dítětem, jestliže nikoli, budeš muset od 1. září buďto podnikat, nebo vykonávat závislou činnost (být zaměstnán), nebo si platit zdravotní pojišťovně sám, jako samoplátce, protože budeš tzv. osoba bez zdanitelných příjmů.

Nárok na studentské jízdné prokazuješ průkazkou a nárok na studentské jízdné máš do dne, který je uveden na té průkazce.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-561#cast1
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1995-117#cast2
https://www.mdcr­.cz/getattachmen­t/Dokumenty/Mi­nisterstvo/Pre­pravni-a-tarifni-vestnik/Prepravni-a-tarifni-vestniky-2018/Prepravni-a-tarifni-vestnik-19-2018/Metodicky_po­kyn_75-_slevy.pdf.aspx

Další odpovědi
mocakardiak

Na učňáku budeš učeň, ne student.

da ny

Informace zde:
https://www.zko­la.cz/zustane-mi-po-maturite-status-studenta/
Můžeš ho ztratit a od určitého data znovu nabýt. Tam pak je možné, při splnění náležitých požadavků, přuhlásit se na ÚP. Tam se ptej na právním oddělení. Úředník u přepážek, nemusí mít úplné informace (každá to řekne něco jiného, je tam velká migrace zaměstnanců, někdy nekompetentní/nez­nalí).
Přesné informace získáš na dané škole (jestli tam platí). Případně vznes dotaz na Odbur školství krajského úřadu.