Timara

Starší ročníky museli nebo musely?

Dobrý den, zrovna řeším, jaké i/y se píše ve větě „starší ročníky museli/y“. Mohl by mi někdo poradit, jak je to správně? Těmi staršími ročníky mám ve skutečnosti na mysli několik mužů. Děkuji
Doplňuji:
Jj, napsala jsem tvrdé, ale nějak se mi to vnitřně příčilo. Teď se mi to i podařilo najít zde http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=602&­dotaz=shoda%20pod­m%C4%9Btu%20s%20p%C5%99%­C3%ADsudkem#nad­pis6

Tak děkuju za reakce.

Nejlepší odpověď
Lucijej

I když to jsou všechno muži, tak ročníky jsou ty ročníky a tudíž bude ypsilon. Rozhoduje podmět v dané větě a v tomto případě jsou to ročníky.

S měkkým i by to museli být ročníci :D

Další odpovědi
bolak

tY ročníky muselY

terry

Y – myslím, že to je shoda podmětu s přísudkem.

annas

Správný gramatický pojem: shoda přísudku s podmětem.