venkovan

Starší generace si s veřejně prospěšnou prací na principu dobrovolnictví často spojí „Akce Z“.

Probíhají podobně zaměřené akce (dobrovolná pomoc na veřejných projektech) ve zbytku Evropy – třeba v Německu, Rakousku, UK, … a pokud ano, jsou nan vyšší či nižší úrovni než u nás.

Nejlepší odpověď
tom004

Já si myslím, že akce Z v minulosti byli nastaveny jinak. Všechno to co se při nich postavilo, čekárny, loděnice, veřejné WC,ordinace, kulturní domy aj.,potom opravdu sloužilo veřejnosti. Bylo to jednoduché,„všechno patřilo všem, soukromé vlastnictví téměř neexistovalo“, takže se nic nedalo prodat (zašmelit nebo vytunelovat), a tyto vybudované objekty skutečně sloužili všem. A to se po „sametu“ změnilo. Jak to všichni zažíváme každý den. Proto jsou akce Z jako takové minulostí, protože každý ví, „všichni postavíme a užívat si budou jedinci“. A tehdejší akce Z a dnešní veřejně prospěšné práce jsou každá úplně o něčem jiném.

Další odpovědi
anonym

i v německu jsou akce Z,ale nejsou tak nedobrovolné jako byly u nás,tam je to na vyšší úrovni,tyto akce umí velmi dobře obkecat tak máte nakonec pocit že kdybyste se nezůčastnil,byl byste vyvrhel společnosti

Miroslavst

Dřív bylo skoro všechno postaveno v akci Z, kdy třeba i zaměstnavatelé okolních firem posílali zaměstnance na tuto akci. Třeba u nás byla takto vystavěna budova autobusového nádraží.
Kdepak dneska, dnes vše stojí peníze a na nic nejsou. Zajímalo by mě co by dnes postavili.

stana73

Dneska se takové akce nedaji udělat dobrovolně,ne­postavíte jen tak školku.Dneska je to o sponzorech.Vím,že třeba fotbalisti na jaře se sejdou,aby uklidili okolí hřiště,rybáři okolí řek a rybníků,ale to jsou akce v rámci aktivit.Dneska většina lidí dává energii do zaměstnání,aby uživili rodinu na slušné úrovni,někteří mají víc zaměstnání,nebo hledají brigády.Samozřejmě neházím všechny do jednoho pytle.Já mám v práci pohybu víc než dost,máme domácí havěť,dcera 3× týdně tréninky,na které ji musíme vozit 20km,o víkendu zápas a k tomu babičku,která má taky na venkově hospodářství.Taky jsem chodila dřív dobrovolně pomáhat při povodních,nebo do útulku.Ale na spoustu takových akcí by měli povolat nezaměstnaný,hlavně ty dlouhodobě,nebo jako trest za přestupek.Nebo jsou lidi,kteří se nudí v bytovkách.Nebo úředníci,kteří se potřebují po práci protáhnout.Ještě ušetří za fitko …