maruš

Kam se starými peřinami?

Po babičce mám klasické peřiny, které se snad ani nepoužívaly. Dát do sběrných surovin, vesnického muzea, nebo vyhodit?

Nejlepší odpověď
yuko

Na chatu 🙂 Není nad staré babiččiny duchny. Ale dají se z nich ušít prošívané deky. Dala bych inzerát na avizo.cz, rubrika Daruji.

Další odpovědi
Kepler

Nezbavuj se jich! Pokud bude třeba, dej je do čistírny peří a nechej ušít péřové prošívané deky. Peří je nenahraditelné, ceněné a na vymření. Buď je použiješ sama, nebo je prodej, daruj. Nestyděl bych se to použít i jako svatební dar.

dudu

Manželka si jako jediná na chalupě uhájila svoji duchnu a dnes ji závidíme. Pro ostatní jsme zakoupili prošívané deky s ovčí vlnou. Věřte, že to není ono hlavně proto, že pokrývka nejde k tělu a neposkytuje tu pravou tepelnou pohodu.
Po této zkušenosti jsme si domů za drahý peníz pořídili deky s prachovým peřím a je to balada. Takže dej na rady zdejších kolegů.

Jiří Bohumil

Pokud se nepoužívaly, není je nutno ani čistit. Pak z nich nechat ušít, nebo si ušít, prošívané deky. Veškeré „náhražky“ nenahradí dobré a kvalitní peří.
A manželka z nich našila prošívané deky pro celou rodinu. Nakoupila kvalitní sypkovinu, sešila po obvodě, podélně ji prošila ve vzdálenosti cca 25 cm, pak vždy hrst peří do každé „nohavice“ a opět prošít napříč po těch 25 cm a tak postupně. Pouze to nadělá trochu bo.. (nepořádku) a pak je nutno uklidit.
Ale ty deky nemají chybu!!!

zjentek

Jde o to, co je uvnitř peřin za peří. Pokud jsi z bohateho rodu, určitě by ses měla o obsah duchny zajímat.

Rajmen80

Vážení. Je fakt, že je dost firem, které jsou ochotny peří vyčistit a případně přešít do nových dek, potahů, polštářů atd…
V mém případě je to složitá věc. My jako rodina alergiků, kteří jsme peří zdědili v tom ani spát nemůžeme. Proč tedy není firma, která vykupuje a vyrábí z toho věci pro lidi bez alergie!?!
Já přeci nebudu dávat peří čistit, přešívat a teprve pak nabízet k prodeji. To asi bude lepší to někde vyhodit!
Nemáte někdo radu co s tím? Je toho asi na 6 duchen… těch středních naditých.
Díky

Jiří Bohumil

Zjentku dobrý. Ale zlato by tlačilo a peníze tak akorát pro numismatiky!:-)))

zjentek

Ale no tak! třeba takový „prachový“ peří, to neměl každej, jako dneska. Já mám peřiny jako ty, nechal jsem ušít „z lepšího“ ale na „nejlepší“ jsem už neměl, není to žádná prča, když se čoek mrkne na ceny. Takže o prachový peří by se maruš měla zajímat a ne o prachy v duchnách! ;)

zjentek

…a deku z merino vlny pod sebe! V létě hřeje, v zimě chladí!