Outsider

Nerozeznáte někdo prosím jazyk či přibližné stáří dokumentu?

Zdravím nerozeznáte někdo prosím řeč či přibližné stáří dokumentu, díky za jakékoliv informace. Velký Vezír

Nejlepší odpověď
Filip84

„Nous faurent de haxíicij franchoic de luignauti et…“

Je to starofrancouzština, ten přepis ber s reservou, je to psáno psací kursivou, a dost naškrábáno, a já neumím nijak skvěle francouzsky normálně a starofrancouzsky jsem nikdy nic nečetl. Jsou v tom slova z latiny, což opravdu naznačuje, že by to mohla být starofrancouzština (do 15. století).

Ale jestli je ten dokument takto starý, nebo jde o novodobější opis (kaligrafie třeba, že ano, to se dělá), to Ti nepovím.

Filip84

Může to být také latina s příměsí (staré) francouzštiny, buď jak buď to není nic výjimečného, protože moderní francouzský stát konstituoval až Louis XIV. a to, že Francouzi mluví vzájemně kompatibilním jazykem, je až záležitost 19. a 20. století. Navíc, francouzštinu hojně využívala šlechta, a opravdu středověká francouzština takto nějak vypadala.

Pomohlo by se podívat, na čem je to napsáno.

Je-li to na pergamenu, tak pergamen je pro středověk typický – papír se do Evropy dostával od Arabů, a to někdy ve 12. – 14. století, a až do konce 16. století se, obvykle, důležité listiny psaly na pergamenu. I později se psaly na pergamen, ale už to bylo neobvylejší.

Je-li na papíru, tak je, s největší pravděpodobností, starší 16. století, protože, jednak, by se v takovém stavu ten papír nedochoval do dnešních dnů, i kdyby co kdyby, a potom, před tím se papír málo používal, a už vůbec se nepoužíval na důležité listiny – ta kvalita nebyla taková.

Je-li na papíře, tak ale někde dole, zpravidla v pravém rohu, by měl být vodoznak papírny, která ho vyrobila.

Outsider

Díky Filipe, jsem zase o kousek dál…

Filip84

Je to na papíru, nebo na pergamenu?