Avatar uživatele
Outsider

Nerozeznáte někdo prosím jazyk či přibližné stáří dokumentu?

Zdravím nerozeznáte někdo prosím řeč či přibližné stáří dokumentu, díky za jakékoliv informace. Velký Vezír

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 641 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

„Nous faurent de haxíicij franchoic de luignauti et…“

Je to starofrancouzština, ten přepis ber s reservou, je to psáno psací kursivou, a dost naškrábáno, a já neumím nijak skvěle francouzsky normálně a starofrancouzsky jsem nikdy nic nečetl. Jsou v tom slova z latiny, což opravdu naznačuje, že by to mohla být starofrancouzština (do 15. století).

Ale jestli je ten dokument takto starý, nebo jde o novodobější opis (kaligrafie třeba, že ano, to se dělá), to Ti nepovím.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Může to být také latina s příměsí (staré) francouzštiny, buď jak buď to není nic výjimečného, protože moderní francouzský stát konstituoval až Louis XIV. a to, že Francouzi mluví vzájemně kompatibilním jazykem, je až záležitost 19. a 20. století. Navíc, francouzštinu hojně využívala šlechta, a opravdu středověká francouzština takto nějak vypadala.

Pomohlo by se podívat, na čem je to napsáno.

Je-li to na pergamenu, tak pergamen je pro středověk typický – papír se do Evropy dostával od Arabů, a to někdy ve 12. – 14. století, a až do konce 16. století se, obvykle, důležité listiny psaly na pergamenu. I později se psaly na pergamen, ale už to bylo neobvylejší.

Je-li na papíru, tak je, s největší pravděpodobností, starší 16. století, protože, jednak, by se v takovém stavu ten papír nedochoval do dnešních dnů, i kdyby co kdyby, a potom, před tím se papír málo používal, a už vůbec se nepoužíval na důležité listiny – ta kvalita nebyla taková.

Je-li na papíře, tak ale někde dole, zpravidla v pravém rohu, by měl být vodoznak papírny, která ho vyrobila.

Avatar uživatele
Outsider

Díky Filipe, jsem zase o kousek dál…

Avatar uživatele
Filip84

Je to na papíru, nebo na pergamenu?

Nový příspěvek