badisko

stara vira

Omlouvam se je tady jeste nekdo …kdo dava prednost Keltum ?..

Nejlepší odpověď
led

Máte na mysli Keltom pred Rimanmi, alebo vyznávanie prírodných božstiev pred náboženstvom jedného Boha? Alebo Keltu pred Budvarom?
Štúdium Keltskej histórie je zaujímavé, neustále sa odhaľujú nové obzory ich znalostí.
V súčasnej dobe nastáva akási Renesancia II. návrat k ľuďom doby staroveku z miest, kde žijú už len Barbari (Nerimania).
Renesancia I. bola známa svojim návratom k antickým ideálom.
Dnešná Renesancia „Barbarská“ sa vracia k pohľadu fyzicky silného človeka, k prekonávaniu nadprirodzených prekážok, spojeniu novodobých technických a vedeckých prostriedkov s brutalitou meča, ohňa a mágie. A ídea týchto návratov? Bi, zabi, spáľ, znič, nenechaj nič, čo nemôžeš sám použiť, tvár sa ale pri tom, že zachraňuješ flóru i faunu, ľudstvo i Zem… (Barbar Conan, John McClane, Šialený Max, a mnoho iných…) Preto len tíško špitnem otázočku: Chceme takúto Renesanciu II.? Alebo radšej návrat k múdrosti starých mudrcov a bylinkárok a pochopiť múdrosť vekov: „nestačí len liečiť, treba odstrániť príčiny choroby“
Ak chceš zachrániť svet, nemusíš ho rozbíjať a ničiť – najdi príčinu zla!

Další odpovědi
Bedy

Takhle Vám to řeknu – spousta křesťanských tradic vychází z tradic starých keltů, slovanů, apod.
Vždyť jen třeba helloween je původní keltský svátek.
Doplňuji:
Ono i třeba Bible je dílem lidí. Nikoli Boha. Bible se nesnesla z žádného
obláčku. Vytvořili ji lidé jako historické záznamy bouřlivých časů a od té
doby prošla nesčetnými překlady, dodatky a revizemi. Nikdy v dějinách
neexistovala definitivní verze bible.
Do Nového zákona mohlo být zařazeno víc než osmdesát evangelií,
ale nakonec jich bylo vybráno jen několik – Matoušovo, Markovo, Lukášovo a Janovo bylo mezi nimi. A kdo je vlastně vybral?
Bibli, tak jak ji známe dnes, sestavil pohanský římský císař Konstantin
Veliký.
Celý život byl pohanem, kterého
pokřtili na smrtelné posteli, když už byl příliš slabý na to, aby nějak
protestoval. V časech císaře Konstantina bylo oficiálním římským
náboženstvím uctívání slunce – a Konstantin byl hlavním knězem. K jeho
smůle se to v Říměza jeho vlády nábožensky poněkud rozvířilo. Čtyři
století po ukřižování Ježíše Krista přibývalo Kristových následovníků
takřka exponenciálně. Křesťané a pohané spolu začali válčit a konflikt
narostl do takových rozměrů, že hrozil rozpad říše římské na dvě části.
Konstantin se rozhodl, že se něco musí podniknout. Roku 325 našeho
letopočtu se rozhodl, že sjednotí Řím pod jedním náboženstvím.
Křesťanstvím.
Konstantin byl dobrý politik.Viděl, že
křesťanství je na vzestupu a jednoduše si vsadil na vítězného koně.
Historikové se dodnes podivují nad brilantností, s jakou Konstantin
konvertoval uctívače slunce ke křesťanství. Tím, že spojil pohanské
symboly, data a rituály s křesťanskými tradicemi, vytvořil hybridní
náboženství, které bylo přijatelné pro oba tábory.
Stopy pohanského
náboženství v křesťanských symbolech jsou nezpochybnitelné. Egyptské
sluneční kotouče se staly svatozáří katolických svatých. Piktogramy
bohyněIsis, pečující o svého neposkvrněněpo­čatého syna Hora, se
proměnily v základy současných obrazů Panny Marie, opatrující malého
Ježíška. A téměř všechny součásti katolických rituálů– mitra, oltář,
chvalozpěvy i přijímání Božího těla – byly přesněpřevzaty z dřívějších
pohanských náboženství.
Na křesťanství není původního vůbec nic.
Předkřesťanský bůh Mithra– nazývaný Boží syna Světlo světa– se narodil
25. prosince, zemřel, byl pochován v kamenné hrobce a po třech dnech opět
vzkříšen. Mimochodem, 25. prosinec je také dnem narození Osirida,
Adonise a Dionysa. Nověnarozený Krišna byl zobrazován se zlatem,
kadidlem a myrhou. Dokonce i posvátný den v týdnu, který křesťané světí,
byl ukraden pohanům.

Citace z knihy Šifra Mistra Leonarda. Mylsím si, že na tom něco bude…

anonym

Přednost Keltům před čím nebo před kým? Můj bývalý muž se pokládá za Kelta a dokonce při sčítání lidu se za Kelta označil. Pravda je, že se o tuto kulturu zajímá, ale bere to všechno s mírným nadhledem, není žádný fanatik… Znám jednu rodinu, která tím žije a podřizuje tomuto historickému období celý svůj životní styl. Celou zimu se těší na léto až vyrazí „keltit“. Postaví si s dalšími podobně postiženými soudruhy, na palouku chýše, obléknou se a ozdobí a vykonávají činnosti po keltsku a každý víkend a celé prázdniny i s dětmi takto žijí. Spolupracují s historiky a skutečně se snaží o co nejvěrnější obraz té doby. Pravdou je, že pendlují a že se vrací do paneláku a do zaměstnání, na druhou stranu tato jejich záliba nikomu neškodí, nikoho neohrožuje a jjich děti jsou tak trochu jako trampíci nebo skautíci, což také není na škodu- naučit se žít v souladu s přírodou a přírodními zákony. Také znám jednoho, co docela slušně vydělává na současné popularitě Keltů a vyrábí a prodává na různých městských slavnostech a jarmarcích „zaručeně“ keltské šperky. Každý má prostě jiný přístup. Výborně a z úplně jiné strany o (nejen) tomto období pojednává kniha „Tajné dějiny Čech“. Tato kniha se zabývá využíváním přírodních sil, spiritismem a heretikou. I já koncem osmdesátých let navštěvovala s jednou partou šermířů oppidum (tedy to místo) v Třísově a pokaždé když se na okolních polích provedla hluboká orba, hledali jsme a nacházeli....­.Předpokládám, že valná část naší populace má spíše keltské kořeny než-li slovanské.

anonym

badisko, omlouvat se za to, čemu dáváš přednost není potřeba. Já spíš marně přemýšlím nad tím, na co se vlastně ptáš. Je to skutečně otázka?
Mám podezření, že mladá generace si zvykla vyjadřovat se natolik heslovitě, že už se jí dá stěží rozumět. Nemohl bys v diskuzi svou otázku učinit skutečnou otázkou (t.j. rozvést, co Tě vlastně zajímá)? Na led se nezlob, ta se snažila odpovědět a já ji spíše obdivuji za to, že to pojala v takovém rozsahu. Padlo to tu už mnohokrát – pokud chceš srozumitelnou odpověď, je podmínkou položení srozumitelné otázky (kodex, pravidla). Tys napsal pouze heslo. Takže tímto Tě prosím, abys pro příště zvážil, že my ostatní Ti nevidíme do hlavy a nemůžeme tušit, kam Tvé myšlenky směřují.
Pokud se ptáš na otázku víry, tak věřím. Zklamu Tě ale v tom, v co věřím. Věřím v božskou energii, v síly, které vládnou světu i vesmíru. A teď si vyber, k čemu má má víra blíže. Možná dojdeš na to, že není podstatná forma ani směr, ale víra samotná.

anonym

Mnohé názory a informace na nejasně formulovanou otázku nalezneš v 35 odkazech ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=keltov%C3%A9

zjentek

za co dáváš axlovi palec? Za žádnou tobě prospěšnou odpověď? Nebo za znevážení a podhodnocení tvého dotazu? Má to být poradna, nebo tady budeš leštit kliky? Co kluku?

led

ocko,
akosi som nepochopila váš príspevok
na jednej strane správne vytýkate a upozorňujete „… my ostatní Ti nevidíme do hlavy a nemůžeme tušit, kam Tvé myšlenky směřují.“
a na druhej strane to popierate, vidíte do mysle pýtajúceho „Na led se nezlob, ta se snažila odpovědět…“ Ako viete, že sa „zlobí“? Alebo to len predpokladáte? Z takéhoto vyjadrenia mi totiž nabehla ´husia koža´, zarazila ma tá väzba „, ta se snažila odpovědět“. Nie, nesnažila som sa, ja som odpovedala a vyjadrila svoju odpoveď. Nedehonestujte moju odpoveď.
Bedy zase odpovedal vzťahom medzi kresťanstvom a predchádzajúcimi náboženstvami. Odpovedal podľa svojich znalostí a chápania otázky. Odpovedal.
O tomto je táto stránka „Odpovedať na otázky“

anonym

Jo, odpověděla jste. Má formulace se týkala vyjádření, že Vy jste odpověděla na otázku, aniž ta byla položena. Každou „odpověď“ na takto položenou otázku beru za „pokus“, protože odpovídat na něco, co tu nezaznělo, pokusem zůstane, ať se k tomu postavíte jakkoliv. Už tu zase vládne nedůtklivost?
Když jsem odpovídala já, bedyho odpověď tu ještě nebyla. Pokud se Vás to dotklo, tak mám jediný závěr k Vaší diskuzi – to nám ten Nový rok pěkně začíná.
Odpověď lze považovat za odpověď, pokud ji kladete jako protistranu otázky. Otázka má vypadat poněkud jinak, ne?
Už tomu rozumíte? Myslím si, že při troše snahy, to bylo zjevné hned.

led

určite viete, že niekedy nevhodne vložené slovo, zvráti myšlienku.
Ak som v škole nebola úplne spokojná s odpoveďou, ktorá ale dokazovala, že študent sa pripravoval, použila som práve tento výraz „snaha bola“. Bola ním vyjadrená len čiastočná spokojnosť.

anonym

Jenže já jako částečnou nebrala Vaši odpověď, ale částečný byl pokus o otázku. Led, má odpověď to vystihla zcela jasně – obdiv vůči Vám, nespokojenost s formulací tazatele. Tím považuji další diskuzi za skončenou.(Při­pomíná mi to totiž strašího bratra, který se dokázal dohadovat, ačkoliv s ním všichni souhlasili. Zvykl si prostě být v opozici a nedokázal naslouchat, co říkají jiní lidé. Tady mi to připadá podobné – já to napsala jasně. Nerozumět tomu lze jenom v případě, že porozumět nechcete. A to bych si myslela právě o Vás velmi nerada.)