Avatar uživatele
Pokročilý

Star Trek a jeho technologie. Jak to seriál vysvětloval? A zda to již dnes existuje?

Které technologie ze Star Treku již dneska existují?
Transporter - Ne
Replikátor - NE
Holopaluba/Simulátor - První pokusy
Trikodér - To jsou vlastně všechny možné měřící přístroje v jednom
Pad - to je vlastně PDA
Ovládání počítače hlasem - v angličtině už trochu funguje
Fazor/Fejzr - prví pokusy ve vojenství

Co ještě ve Star Treku měli? A jak vysvětlovali "jak to funguje"?
Jaké technologie ze Star Treku už používáme?
Které technologie ze Star Treku jsou nám ještě dalece vzdálené?
Ten můj nástin byl jen příklad, jak si asi představuji odpověď, ale trochu rozvést :-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dovolím si Vám malinko oponovat. Pokusy s teleportací provádějí již asi deset roků rakouští vědci. Vídeňákům se zatím asi na vzálenost 600 metrů /přes Dunaj/ úspěšně podařilo teleportovat informaci o fotonech světla - podotýkám, že nejde o přenos částic hmoty, nýbrž o informace kterou pak hmota přijala na druhé straně řeky a vytvořily se nové fotony stejné, jako ty jež na protějším břehu v podstatě zanikly /jedná se o zatím málo prozkoumanou a obdivuhodnou vlastnost hmoty samotné/. Pokud jde o replikaci tak prosím věřte, že cca za dvacet roků lidstvo zvládne zhmotnění digitalizovaných programů a bude schopno jakoby z ničeho /jen z energie/ materializovat cokoliv - potraviny, předměty, živé organismy. Zatím to zní poněkud bláznivě , ale zmíněný okamžit není vůbec v nedohlednu. Problém technický je v tom, jak zabránit příp. neřízené replikaci a psychologický pak spočívá v dušení nepřipravenosti lidské civilizace na možnost, kterou jí využití počítačů a nanotechnologií poskytne. Také se zkoumají principy cestování v čase a zdá se, že jakmile se podaří otevřít časovou smyčku, budou se moci naši potomci libovolně vracet až do okamžiku kdy zmíněná veličina byla vytvořena. Závěrem podotýkám, že vycházím z nyní dostupných poznatků a ani náhodou nejde o výplod mojí fantazie.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Chápu,myslím,nadšení pro Star Trek,ale zas bych jej nebral tak úplně vážně.
Co technologie v Hvězdné bráně?
Je to seriál v TV.
Nic víc,nic míň.


Avatar uživatele
Bronzový

Co se týče transportéru, tak má dudu pravdu, opravdu se tyto pokusy již dělají. Samozřejmě to ale k transportéru ze StarTreku má ještě daleko.

Replikátor je prakticky stejná technologie jako transportér, spíš bych řekl, že ještě jednodušší, protože se jedná pouze o materializaci předmětu podle vzoru z paměti počítače a odpadá nutnost dematerializovat původní předmět a přenášet jeho informaci na druhé místo.

Holosimulátor si myslím, že není tak daleko od reality. Nevím jaké pokusy probíhají, nicméně třeba technologie 3D displejů jde poměrně kupředu, takže myslím, že časem bude aplikovatelná i pro účely podobné holopalubě. Samozřejmě se silovými poli to bude horší ... pokud vím, tak nic podobného (elektromagnetický štít) se ještě vyrobit nepovedlo.

Je jen otázka času, než zdokonalíme algoritmy pro ovládání počítače hlasem, aby byly opravdu dobře použitelné. Ono ani ve StarTreku není počítač umělá inteligence a hlášku "Please, restate the question" slyšíme poměrně často, takže bych řekl, že tam skoro jsme.

Phaser je sice trochu jiná technologie, než to s čím asi experimentuje armáda, nicméně zbraně na principu laseru již jistě existují.

Co by se nám dále ze StarTreku hodilo jsou Impulzní a Warpové motory. Technologii impulzních jsem nikdy nestudoval, nicméně warpová technologie vůbec není nereálná. Pokud kolem objektu vytvoříte stabilní warpovou bublinu, jak to ve StarTreku dělají, a budete mít k dispozici dostatečné množství energie (někde jsem ale četl, že by k tomu byla potřeba veškerá energie vesmíru), opravdu by bylo možné přesunout tuto bublinu s objektem do podprostoru (můžete to nazývat jak chcete), kde by platily jiné fyzikální zákony a loď tak mohla letět rychlostí vyšší, než je rychlost světla, která, pokud víme, je limitní rychlostí pro náš vesmír.

K pohonu warp motorů ve StarTreku používají Warp jádro. To je také velice realistický způsob, jak získat velké množství energie. Je prokázáno, že při kontaktu hmoty a antihmoty dojde k její anihilaci, při které se uvolní obrovské množství energie. Víme, že sem tam vznikají částice antihmoty i v atmosféře, ale pokud vím, tak není přesně jasné proč. Vyrobit částice antihmoty umíme také, nicméně neznáme způsob, jak je uchovat. A bohužel je jejich výroba natolik náročná, že vyrobené množství by zdaleka nestačilo. Ale do budoucna je to technologie slibná. Jen se naučit efektivněji vyrábět a skladovat antihmotu a následně vymyslet způsob jejich kontrolované reakce.

Pokud by se nám podařilo vyvinout účinné pohonné technologie, byly by nám celkem k ničemu bez Inerciálních tlumičů, které by kompenzovaly fyzikální síly při zrychlení. Bohužel nic takového zatím asi neznáme. Takové zařízení by podle mého názoru mělo široké využití v různých dopravních prostředcích a to nejen pro komfort cestujících.

To je tak vše, co mě v tuto chvíli napadá, ale samozřejmě bychom mohli pokračovat věcmi jako hypospray nebo antigrav unit apod. Je toho spousta a je to na delší diskuzi :)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3282
Zlatý quentos 1444
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1023
Zlatý led 742
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 680
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.