led

Stalo se 8. listopadu 1620

Četla jsem reportáž z velké bitvy kdesi v Evropě. Byly vytrhnuté stránky, takže mám jenom pár vět:
05:04 – Na úpatí hory padá velmi hustá mlha. Armáda Katolické ligy přechází Litovický potok a začíná zaujímat své postavení.
09:32 – Mlha se pomalu zvedá, na místo konečně doráží i císařská armáda.
10:45 – V generálním štábu katolické armády právě probíhá porada pod vedením Maxmiliána Bavorského
11:06 – La Motte se vrací z terénního průzkumu
11:27 – Bitva začíná. Pravé křídlo císařské armády pod vedením Gauchiera, de Lacroixe a La Motte vyráží nahoru a střetává se s nepřátelskou jízdou.
12:40 – Princi Anhaltskému se podařilo ukořistit praporec pravého jízdního křídla. Nyní Kristián útočí
13:07 – Maxmilián z Lichtenštejna ale naráží na velký odpor. Je ale ochoten obětovat co nejvíce svých mužů, jen aby v této bitvě, která byla už od samého začátku považována za rozhodující, zvítězil.
13:15 – Je dobojováno.

To je vše, co se zachovalo.
Otázka:
O jakou bitvu šlo?

Nejlepší odpověď
BEAES

Bitva na Bílé hoře.

Další odpovědi
quentos

Bitva na Bílé hoře

Terryle

Tak to je jedno z mála na den přesnejch dat z historie, který si pamatuju a nezapomenu, díky Krylově písni. Díky, Karle!
„Osmého listopadu šestnáctset dvacet
U letohrádku Hvězda na Bílé Hoře zůstal z vojsk Království českého poslední
praporec – moravský praporec Šlikův.
U zdi letohrádku padl do posledního muže.“

ten který je

Bitva na Bílé Hoře.

annas

Led, tuto otázku jsem už vkládala. Sice ne s tolika podrobnostmi.