Rokio

Stal bych se částečným podílníkem nemovitosti při dědictví, pokud bych na něj přispěl?

Nemovitost, ve které bydlíme, vlastní maminka otce. Můj otec má sestru, takže potencionální dědicové jsou můj otec a moje teta (sestra mého otce).

Až by moje babička (otcova maminka) zesnula, tak půlku zdědí můj otec a půlku moje teta.

Pokud by nemovitost babička měla hodnotu například 3.000.000 Kč (poznámka: Má velkou nemovitost), tak půlku by můj otec musel dát tetě v penězích, tedy jeden a půl milionu.

Kdybych přispěl při dědictví na vyplacení mé tety, stal bych se částečným podílníkem této nemovitosti?

Odpovědi
autacek

Ne, jedině že by na Tebe myslela babička předem při sepsání závěti.

Otec ti ale nasledně může část nemovitosti darovat.

Drap

Pokud by jsi s otcem sepsal smlouvu, že za takový a takový peníz ti nechá jistou část nemovitosti a i to tak udělal, tak ano.

ivzez

Dokud babička žije, jde o její majetek.

Babička má právo se svým majetkem nakládat podle svého uvážení.
Může jej prodat, věnovat někomu, může jej někomu odkázat.

Předpoklad, že tvůj otec a teta dům zdědí nemusí nastat.
Babička se může rozhodnout, že dům např. daruje jen jednomu
ze svých dětí a druhému odkázat jiný majetek.

Atd., atd.

Pokud by nastala situace, že opravdu dům zdědí
tvůj otec a teta, ještě pořád nemusí dojít k vyplacení tety.
Pokud teta nebude souhlasit, …

Dejme tomu, že teta souhlasila a ty otci na vyplacení přispěješ.
Potom jsi přispěl, ale spoluvlastníkem ses nestal.
Ledaže bys s otcem uzavřel (radši předem) smlouvu.