Stahuje se amnestie na jízdu bez řidičského průkazu?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na amnestii okolo dopravních přestupků. Měho 18 syna zadržela policie při jízdě automobilem bez řidičského průkazu. Mým dotazem tedy je, zda-li se amnestie bude stahovat i na tento případ. Předem děkuju za odpověd.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ne, nebude, protože žádná amnestie nebyla!!! Došlo pouze ke změně zákona, čímž některé tresty byly zmírněny, jiné zrušeny.

Další odpovědi
standa

…odpověď Miroslava bych upřesnil v tom, že novela trestního zákoníku, platná od 1.1.2010 (nebo-li lidově nesprávně nazývaná „amnestie“) by se teoreticky mohla vztahovat na zmiňované protiprávní jednání vašeho syna, ALE pouze za těchto podmínek:

  • k ´zadržení´ došlo loni
  • syn nikdy před tím nebyl držitelem ŘP

V každém případě synovi za tento skutek, který bude kvalifikován jako PŘESTUPEK *) hrozí v rámci přestupkového řízení docela značná pokuta (25–50 tis. Kč) + zákaz řízení.

*) pokud platí, že nikdy předtím nebyl držitelem ŘP a nebo, že nikdy předtím nedostal ´zákaz řízení´