Ondrej01

Stahování filmů – jaký největší trest mohu dostat?

Ahoj, vím je tu už asi 20 diskuzí, ale nic aktuálního a mnoho věcí se mění. Přísahám že jsem si vše pročetl, ale zarazila mě jedna starší diskuze kde se psalo, že stahování filmů pokud je neuploaduji a neprodávám dál trestné není a v dalším už bylo něco o novém zákoně, že můžu dostat až 15000,– pokutu a plus nějakou pokutu od autora. Nevím jak je to teď, nikdo se na to neptá, ale já mám o takové věci strach. Tak mi sem prosím neházejte odkazy na starší otázky, ale prostě odpověď jak je to teď a jakej trest mi můžou nasolit. Díky
Doplňuji:
Takže můžu stahovat filmy jak chci ? (když pominu torrenty) každopádně dík

Nejlepší odpověď
Alesh

Pokud je mi známo, tak download samotný není trestný, trestný je upload. Možná se to ale už změnilo. Každopádně pokud jedeš přes torrenty, pak stahuješ a zároveň uploaduješ, takže jsi též postižitelný.

Další odpovědi
meTTax

Dobrý den,

Pokusím se totu problematiku pečlivě vyjasnit.
Zákon, který se tímto zabávý se nazývá autorský 121/2000 Sb.

Co uvedu se vztahu pouze na ČR!

1. Nutno uvést existenci tzv. volných děl. ( ust. § 27 zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon.)

  • Jde o to, že majetková práva k nějakému produktu trvají pouze nějakou dobu. Není-li stanoveno déle trvají tato práva do smrti autora + dalších 70 let po jeho smrti.( ust. § 27 odst. 1 a 2 zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon.)Po uplynutí této doby je oprávněn užít každý jakýmkoliv způsobem, například včetně jejich užití sdělováním veřejnosti prostřednictvím internetu či rozšiřováním.

Obecně řečeno, díla kterou nejsou volná, lze použít pouze se svolením autora.
Jednotlivé způsoby užití jsou demonstrativně vymezeny v ustanovení § 12 odst. 4 zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon. Zde je uvedeno i rozmnožení díla.

Rozmnožení díla (§ 13 zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon,)
Citace: „Zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla nebo jeho části, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě“
Tedy vč. elektronické.
Ovšem užít dílo bez svolení autora je možné pouze výjimečně v případech výslovně stanovených autorským zákonem. Skutečnost, že se jedná o výjimky vyplývá z ustanovení § 29 odst. 1 zák. č. 121/2000 Sb.,autorský zákon,
CITACE: „Výjimky a omezení práva autorského lze uplatnit pouze ve zvláštních případech stanovených v tomto zákoně a pouze tehdy, pokud takové užití díla není v rozporu s běžným způsobem užití díla a ani jím nejsou nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora“
Jednou je právě volné užití
VOLNÉ UŽITÍ ( § 30 zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon)
Dle ustanovení § 30 odst. 1 zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon se za užití díla podle autorského zákona nepovažuje „užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak“
odst. 2 výše zmíněného ust. dodává: „do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.“
Podle § 29 odst. 2 zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon, se však všechna tyto ust. vztahují pouze na díla již ZVEŘEJNĚNÁ.
Volným užitím však není použití takového programu( i PC hry)
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že bez svolení autora nelze i nadále zhotovovat rozmnoženiny počítačových programů, a to ani pro osobní potřebu fyzické osoby.
A teď už zjednodušeně řečeno ostatní lze pro osobní potřebu rozmnožit
Každý je oprávněn zhotovit si jednu rozmnoženinu díla, např. kopii filmového DVD, hudebního CD nebo knížky, pokud však nejsou opatřeny ochranou proti kopírování. Takto vytvořenou kopii však nesmí bez souhlasu autora užít jiným způsobem než pro svou osobní potřebu, nesmí ji tedy např. prodat, sdílet na internetu, ale ani půjčit či darovat kamarádovi. Volné užití pro osobní potřebu se však nevztahuje na všechna díla. ( jak jsem uvedl výše [ programy,hry,au­dizáznam z kina ] )

TRESTY:
podle ust. § 270 zák. č. 40/2009 Sb.,trestní zákoník, (nikoli nepartně – nad 5000,– Kč)
Spáchá-li čin podle ust § 270 odst. 1 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník hrozí trest odnětí svobody do dvou let, či propadnutí věci(např. CD nosiče)
Spáchá-li čin podle ust § 270 odst. 2 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník hrozí
trest odnětí svobody až do 5 let, či peněžitý trest ( do 5 mil.) či propadnutí věci
Spáchá-li čin podle ust § 270 odst. 3 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník hrozí
trest odnětí svobody až do 8 let.
Přestupky:
Upravuje ust. § 105a odst. 1 zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon,
Spáchate-li přestupek podle ust. § 105a odst. 1 písm. a) zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon, hrozí pokuta do výše 150 000,– Kč
Spáchate-li přestupek podle ust. § 105a odst. 1 písm. b) zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon, hrozí pokuta do výše 100 000,– Kč
Spáchate-li přestupek podle ust. § 105a odst. 1 písm. c) zák. č. 121/2000 Sb., autorský zákon, hrozí pokuta do výše 50 000,– Kč

Takže na závěr. max. trest odnětí svobody do 8 let
Pokuta do 5 000 000,– Kč

  • Uhrazení škody.

david22

Podle mě i kdyby byla pokuta 1500, stejně by tě museli navštívit kontroloři. A zjistit, že máš někde na disku pirátský software.
(a mezitím bys mohl disk někde schovat :)
Oni běžné lidi nenavštěvují, to by museli dostat tip, nebo tě někdo nabonzoval. Kontrolují se hlavně firmy !
Běžné lidi ne, to by rovnou museli zavřít polovinu národa :D

balca

Pokud stahuješ například z Uložto.cz nějaký film tak to není trestné,trestné by bylo pokud by si tam nahrál film,který jsi nahrál z kina apod…
A pokud stahuješ torrenty,tak to trestné také není,trestné je to pokud to seeduješ(sdílíš) ostatním uživatelům.
!!Torrenty jsou už na hranici nelegality!! (sám je ale stahuji)