jahel

SRO podíl na lik.zůst

Může se společník sro vzdát práva na likvidačním zůstatku společnosti.

Odpovědi
standa

Obchodní zákoník pamatuje explicitně jen na právo společníků mít NÁROK na příslušný podíl na likvidačním zůstatku (viz § 153 OZ)

Ale nikde v zákoně se nehovoří, že tohoto práva se společník nemůže vzdát. Je to sice v praxi nereálné, ale ANO společník se MŮŽE vzdát svého práva na likvidační zůstatek.

Aby tento úkon měl vůbec nějaký smysl, pak doporučuji, aby tato vůle společníka byla sepsána notářským zápisem.

§ 153
Při zrušení společnosti s likvidací má každý společník nárok na podíl na likvidačním zůstatku. Tento podíl se určuje poměrem obchodních podílů, nestanoví-li společenská smlouva něco jiného.