abcd580

Kdo by nesl vinu v případě sražení chodce bez reflexních prvků? Chodec, nebo řidič? Podrobnosti níže.

Zdravím, kamarád jel dnes s autoškolou po silnici na fotce, jedná se prý o úsek na začátku nějaké obce a ve tmě tam málem srazil chodce bez reflexních prvků, který se najednou objevil za autem před ním, takže ho neměl ani jeden z nich v autě včas vidět. Kdo by v případě nehody nesl vinu? Chodec, nebo řidič?

Nejlepší odpověď
Kepler

Řidič, resp. instruktor, protože máš jet takovou rychlostí (I ZA SNÍŽENÉ VIDITELNOSTI), abys mohl před překážkou bezpečně zastavit. Na což skoro každý řidič prdí.

Další odpovědi
elkon

To záleží na zjištěných okolnostech při vyšetřování. Může to být jen chodec, ale také oba.

Viktorie II.

Možná i instruktor.

plebs

§18 odst. 1 zák. č. 361/2000 Sb., mimo jiné smí jet takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost na kterou má rozhled.
Pravděpodobně by nastoupil znalec expert, poradce advokát rovněž jak by to pečlivě vyšetřila policie, šel chodec po krajnici / dle fota je problém / byl nebyl označen refleksně, jaká byla viditelnost, svítivost světel schopnost učitele a.t.d.

Funna

Bohužel z praxe vím, že obecně platí, že za vše může řidič a to i např. v případě, že ti vyběhne dítě zpoza zaparkované kolony aut u krajnice (což je ve větších městech i několikaset­metrová řada), přes které není vůbec vidět …jenže ty máš jako řidič, předpokládat, že se to může stát a přizpůsobit rychlost…všichni vědí, že je to nesmysl, protože to by bylo rychlejší chodit pěšky, ale bohužel máme v zákoně takovouhle blbost…a „chudák“ chodec je většinou (i nelogicky) ten bez viny ☹

nyjono

  1. Chodec šel po které straně?
  2. Měl nebo neměl na sobě bezpečnostní prvky?
  3. Jak se zde již píše, má se jet tak, aby se dalo včas zareagovat.

I když z praxe víme, že ne vždy a za každých okolností to lze 😟

GM

Vinu by samozřejmě nesl řidič! Máš přizpůsobit rychlost podmínkám a předvídat.

Rokio

Většinou by byl vinen řidič. Měl přizpůsobit svoji rychlost situaci, předvídat a v případě potřeby včas zastavit, pokud by měl před sebou objekt.

Pokud by ale chodec byl bez reflexních prvků v noci mimo obec a načapala by ho policie, p!atil by pokutu a pokud by ho srazil řidič, měl by spoluvinu.

mosoj

Bože chraň nás před řidiči typu Funna.

JežíšKristus

Refleksně:D

mosoj

Kepler to vystihl! a média k nesprávnému výkladu pravidel přispívají!!