zdravotko

Správní řízení z ÚP versus VZP?

Ahoj, mam takovy problem. Z duvodu mareni soucinnosti (nedostaveni se na schuzku) sem dostal na 6 mesicu zakaz zaradit se na UP. To chapu, 28.11 jsem se nedostavil, nicmene jsem cetl ze Urad prace plati ZP az do konce spravniho rizeni jsem veden pod UP, a ti to plati az do rozhodnuti, nebo to tak neni? Rozhodnuti sem dostal 19.1.2017 – par dni na to jsem psal na VZP, a prisel mi email, zde je jeho cast : "

Pokud byste v průběhu následujícího měsíce nenastoupil(unor) do zaměstnání, je nutné se na zdravotní pojišťovnu nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů a odvést si zdravotní pojištění sám jako samoplátce částkou 1485 Kč. Pokud byste v průběhu následujícího měsíce nastoupil do zaměstnání, není nutné si jako samoplátce nic doplácet."

z toho vyplyva, ze by to tak melo byt a platit ZP bych mel az za unor +

Vysvetlete mi to nekdo prosim Vas.

Odpovědi
cochee

Byl jsem ve stejné situaci. Běž na ZP a tam to nahlaš, ovšem musíš mít v ruce papír o vyřazení z evidence ÚP, nikoliv ten o zahájení správního řízení. Papír o vyřazení dostaneš až po ukončení toho správního řízení. Vím, že s tím vyřízením ÚP docela otálí a u mě to dokonce mělo ještě jinou komplikaci, kvůli které se to protáhlo ještě více. Pracovník či pracovnice ZP byli ke mně slušní a nedělali z toho „kovbojku,“ vysvětlili mi to sami, odkdy jsem povinen si to zdravko zaplatit resp. začít platit sám. Jelikož já jsem měl zpoždění tři měsíce, napařili mi za to i penále tuším 150 korun, s tím, že to nebylo mým zaviněním, že jsem nemohl dostatečně rychle prokázat to vyřazení z evidence, takže si můžu zažádat o prominutí penále. S vidinou, že bych musel asi kvůli toho prominutí opět absolvovat znovu kolečko ÚP – ZP, jsem se na žádost vyprdl a 150 zaplatil, to mi kapsu už neutrhlo.

Každopádně opakuju: kolik a odkdy budeš platit ZP ty sám, ti určitě řeknou na pojišťovně.

ivzez

Úřad práce za nikoho zdravotní pojištění nehradí,
to za uchazeče o zaměstnání evidované na ÚP hradí stát.

Bude záležet na tom, kterým dnem bude ukončena evidence na ÚP.
[V některých případech ji ÚP ukončí zpětně k datu, kdy došlo k porušení
povinností uchazeče o zaměstnání.]

Jestli ÚP evidenci ukončí k 27. listopadu, budete muset pojištění uhradit už
od prosince. Jestli evidenci ukončí později, budete pojištění hradit až od měsíce,
který bude následovat ukončení evidence.

OBZP hradí pojištění pouze za měsíce, v nichž za ně ani
za část měsíce neodvedl pojištění zaměstnavatel nebo stát.

Jestli ÚP ukončí evidenci v březnu a Vy 30. dubna nastoupíte
do nového zaměstnání, nebudete sám hradit nic.