LHVS

Je možné se odvolat proti způsobu postupu správního úřadu? A kam? Více v doplňujících informacích.

Správní poplatek v SRN, výzva k zaplacení.

Správní poplatek v SRN. Dobrý den. Odvolal jsem se proti uložení pokuty v Německu (bylo mi odtaženo auto), z parkoviště, kde se konala akce Integrovaného záchranného systému a v den jejich tréninku jsem přiletěl z dovolené. Zaplatil jsem na policejní stanici, aby mi auto bylo vydáno – bylo přeparkováno o 2 ulice od parkoviště. Nelíbila se mi výše pokuty – celkem asi 136Eur a především způsob přemístění auta a předání auta – bez protokolu, bez zápisu o přestupku, pouze mám lístek o zaplacení pokuty. Žádal jsem o vysvětlení tohoto způsobu jednání policie, v jednotlivých bodech. Odvolal jsem se také proti uložení pokuty a také z důvodů jak bylo s vozem nakládáno a také předáno, s tím, že jsem požadoval aby mi byla pokuta vrácena. Německý odvolací orgán mě odkázal na jiný odvolací orgán a komunikaci probíhala pouze v němčině (což jsem také rozporoval), posílal mi pouze obyčejné zásilky na mou adresu, mimo jedné doporučené (kdy jsem si na způsob zasílání stěžoval). Konečné rozhodnutí znělo zamítnutí mé stížnosti a následně po mě chtějí zaplatit 35 Euro a nyní jsem dostal výzvu na zaplacení 40 Euro (patrně správní poplatek). Mám možnost se proti způsobu správního úřadu odvolat a komu? Např., že se mnou nekomunikovali v mém rodné jazyce? že mě předem neupozornili doporučeným dopisem na nutnost placení správního poplatku a jeho výše? Děkuji za odpověď, Lukáš

Nejlepší odpověď
autacek

Úředním jazykem v Německu je němčina. Neznalost zákona též neomlouvá. Jediné, co ti mohu v této souvislosti doporučit je, obrátit se na právníka v této dikci znalého německého práva. Očekávej však, že tě to bude stát možné další náklady a výsledek bude více než nejistý.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Pokud je právo v SRN stejné či podobné našemu, tak proti blokové pokutě se nelze odvolat. Zaplacením přiznáváš spáchaný přestupek.

Kryšpín

Při německé důslednosti a náhledu na některé české zlodějíčky, kteří mají u sousedů podobnou reklamu jako Poláci a někteří přistěhovalci bych raději zaplatil. Poněvadž příště při dalším přestupku bude důslednost ještě větší.

LHVS

Abych se dostal k autu, musel jsem jít na polici, tam zaplatit (136Eur) a pak mě odvezli o 3 ulice dál a řekli mi – tady máš auto. Předpokládal jsem, že mě odvezou na záchytné parkoviště.
Auto nebylo postavené na hlídaném parkovišti, pouze na běžné silnici. Dotazoval jsem se pak písemně, jestli byl postup policie správný

  • nedošlo k předání, zda-li auto nebylo přemístěním poškozené
  • neověřili si ani, jestli se do auta dostanu, prostě mě vysadili a odjeli

Vyzval jsem je, aby mi na základě nesprávného postupu vrátili zaplacení pokuty (možná naivně, ale zkusil jsem to). Samozřejmě napsali, že vše je z jejich strany v pořádku s odkazy na 20 právních citací německých rádů.
Po několika měsících mě vyzvali, abych zaplatil dalších 40Eur, patrně za vyřízení správního řízení, že se tím vůbec zabývali. Vše probíhalo v německém jazyce a obyčejnou poštou a e-mailem (mimo jednoho dopisu, který přišel od nich doporučeně).
Můj dotaz spíše směřuje k čemu se mám přiklonit – nechat to „vyhnít“, že z tohov víc už nebude, nebo může dojít k navýšení? – zda-li má někdo s tímto zkušenost.
Nebo…se do nich pustit a od začátku napadnout jejich počínání v tom smyslu, že nejednali správně.
Celé je to o tom, že zkrátka nemůžou můj majetek zahodit/přeparkovat auto někam o kus dál…a v případě, že jsem se dopustil přestupku a stál špatně, musí tedy auto zajistit na odstavném parkovišti.
Kdyby bylo mé auto na odstavném-hlídaném parkovišti, vůbec bych se nepouštěl do dopisování, aby mi své počínání policie SRN vysvětlila.

L.

ivzez

LHVS, měl byste si dávat pozor na vyjdřování.

Jestli jste „je“ opravdu „vyzval, aby Vám na základě nesprávného postupu vrátili zaplacení pokuty“, nemohla německá policie výzvě vyhovět, protože zaplacení nelze vrátit.

„Nechávat to vyhnít“ bych nedoporučovala, dluh by Vám pravděpodobně dále narůstal.

Poradila bych svěřit případ německému advokátovi
(existují i advokáti, s nimiž lze komunikovat česky).

___

K vlastnímu problému:

Nedokážu (jako neřidič) posoudit postup německé policie,
ale napadá mne, že ta pokuta (ty pokuty a poplatky) mohly
být nižší, než pokuta, odtažení + záchytné parkoviště.

Dochy

autacek: Mám hodně silný pocit, že v rámci EU (jejímž jsme kupodivu stále členem) máme právo na projednání ve vlastním jazyce. Nevím přesně jak je to aplikováno…

Dochy

Raibek,autacek: OK, dík za vyjasnění.

JájsemRaibek

Bohužel tu komunikaci v tvém jazyce si pleteš na území EU, tedy tím myšleno na úřadě EU, nikoli na úřadě svrchovaného státu, který je členem EU.
Tedy např. Parlament EU je povinen s tebou komunikovat jedním ze 27 (počet členů) jazyků, v tvém případě čeština, Rada EU to samé, ale jak jsem psal výše, nikoli úřad státu.

autacek

jistě, máte nárok na přítomnost tlumočníka, to ovšem neznamená, že by vám úřad psal ve vaší mateřštině